Do Domu Kultury „Świt” przyszli rodzice i opiekunowie uczniów klas I – III ze szkół podstawowych Targówka. Razem z nimi przyszły dzieci, którym organizatorzy debaty zapewnili dodatkowe zajęcia w czterech grupach tematycznych.
Konferencja była jednym z elementów programu „Szkolny wyścig po zdrowie”, realizowanego w ramach finansowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zadania publicznego pod nazwą „Zdrowe dzieci to nasz kapitał”. Pomysł współpracy szkoły i klubu sportowego, który ma w nazwie słowo „Zdrowy”, wyszedł z Wydziału Edukacji Kultury Urzędu Dzielnicy Targówek. Stojąca na czele Wydziału pani Katarzyna Majdura była dobrym duchem przedsięwzięcia.
Uczniowie klas I – III Szkoły Podstawowej nr 206 uczestniczyli w warsztatach zdrowego odżywiania. Warsztaty były otwarte i brała w nich udział również spora grupa rodziców. Trenerzy UKS „Zdrowy Targówek” prowadzili zajęcia ruchowe, których celem było pokazanie dzieciom zasad właściwego poruszania się oraz uczestnictwa w gimnastyce śródlekcyjnej. Po takim instruktażu dzieci same opracowywały klasowe zestawy gimnastyki, które były oceniane przez szkolną komisję. Najlepiej wypadła klasa I d, której uczniowie otrzymali upominki ufundowane przez Radę Rodziców Szkoły i UKS „Zdrowy Targówek”. Podczas konferencji Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 206, Danuta Kwiatkowska, wręczała również nagrody osobom, które wygrały konkurs w kategorii „ekologiczne ciastko Reymonta”.
Wręczanie nagród – to mały, ale istotny, fragment debaty, której przysłuchiwało się liczne grono mieszkańców Targówka, a wśród nich Zastępca Burmistrza Dzielnicy, Sławomir Antonik. W kuluarach goście mogli obejrzeć wystawę zdjęć z akcji oraz konsumować, przygotowane przez organizatorów, ekologiczne jabłka.
Uczestnicy konferencji zostali powitani przez Małgorzatę Kober - Dyrektor Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi Nr 41 (w ramach tego Zespołu funkcjonuje Szkoła Podstawowa Nr 206) oraz przez Romana Soroczyńskiego – prezesa UKS „Zdrowy Targówek”. Następnie pałeczkę przejęła przedstawicielka Rady Rodziców, a zarazem inicjatorka konferencji, Dagmara Jaszewska, którą wspierał aktor Zbigniew Moskal.
Spektrum tematów poruszanych podczas konferencji było bardzo szerokie.
Sprawa szkolnych sklepików i ich wyposażenia często wracała również podczas wypowiedzi osób uczestniczących w debacie – czy to prelegentów, czy to widzów. Dyskutowano również o szkolnych stołówkach. Z sali padały pytania, dlaczego żywność ekologiczna jest droga.
Wystąpienia prelegentów były przeplatane fragmentami filmu „Zanim przeklną nas dzieci” zrealizowanego przez Jean-Paul Jauda.
Sądzę, że najlepszym podsumowaniem konferencji było wystąpienie jednej z mam siedzących na widowni: zaproponowała ona, aby tego typu debaty odbywały się jak najczęściej i aby ich przebieg był relacjonowany na terenie całej Polski.