Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Warszawa a PRL

2012.06.02 g. 15:35

30 rocznica śmierci Emila Barchańskiego

Zamordowany przez SB

17 lat miał ten pełen życia warszawiak. Był uczniem liceum Mikołaja Reja kiedy zamordowało go SB. Emil był najmłodszą ofiarą stanu wojennego.

Świadomość opozycyjna obudziła się w Emilu kiedy rozpoczął naukę w Reju. A mieszkał na ul Wałowej w niedalekim sąsiedztwie Starego i Nowego Miasta.
Duży wpływ miała na niego szkolna wychowawczyni, polonistka Zofia Bujalskia, która była aktywną działaczką nauczycielskiej „Solidarności”.
Późną jesienią 1981 razem z kolegami ze szkoły — między innymi z Leszkiem Czajkowskim, utalentowanym klasowym poetą i satyrykiem — założyli kabaret „Wywrotowiec” oraz zaczęli redagować pismo satyryczno-polityczne „Kabel”.

 

Emil Barchański. Zamordowany przez SB 3 czerwca 1982 roku.

 

Emil Barchański

 

Z rozmów z Mamą:

 

Mamo, ty i tata należycie do pokolenia przestraszonych. Was już przestraszyli, a mnie jeszcze nie zdążyli. Ja się ich nie boję. Nie będę żył na kolanach. Umrę stojąc”.

 

Emil był jednym z uczestników słynnej akcji na Feliksa Dzierżyńskiego.

 

10 lutego 1982 o 16:00 kilku młodych chłopaków odważyło się zrobić zamach na pomnik Feliksa Dzierżyńskiego. Pomnik ten stał na ówczesnym placu Dzierżyńskiego, tuż pod nosem milicji, obok Pałacu Mostowskich, siedziby Komendy Stołecznej Milicji Obywatelskiej. Dziś ten plac nazywa się ponownie Bankowy a w miejscu pomnika Dzierżyńskiego stoi pomnik Juliusza Słowackkiego.

Oblali pomnik farbą, a  następnie go podpalili, doszczętnie niszcząc tablicę upamiętniającą „wielkie zasługi” towarzysza Dzierżyńskiego dla Polski. Chłopcy zaraz po akcji szybko się rozbiegli. Reakcja milicji była natychmiastowa i niestety jednego z nich, Marka Marciniaka, złapano.
W akcji brali także udział Artur Nieszczerzewicz

 

3 marca 1982 Emil został zatrzymany przez SB w opozycyjnej drukarni podczas druku publikacji Adama Michnika „Będę krzyczał” (z 1977).

 

3 czerwca 1982 Emil wybrał się na spacer nad Wisłę z psem i kolegą Hubertem Iwanowskim.
Podobno (pierwsza relacja Huberta) około 15.00 pojechali autobusem na Saską Kępę, a  następnie Wałem Miedzeszyńskim aż do miejscowości Błota. Tam zaginął a jego ciało odnaleziono w górze rzeki w okolicach Miedzeszyna, wiele kilometrów od miejsca wskazanego przez Huberta.

 

Powyższe na podstawie wspomnień Mamy Emila oraz Wikipedii.

 

Ci co nie zapomnieli:

 

  • 3 czerwca 2012
    o godzinie 12.00 zapalenie światełka dla Emila Barchańskiego
    Warszawa, cmentarz Bródnowski,  grób 48F

  • 5 czerwca 2012
    o godzinie 18.00 Msza Święta za spokój duszy Emila Barchańskiego
    w Kościele Bonifratrów przy ulicy Bonifraterskiej.

 

Przeczytaj więcej o Emilu.

 

O amnezji narodowej pisze Tomasz Sokolewicz

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy