Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Warszawa 1939-1945

2010.09.01 g. 17:52

Korespondent Bryan

Nieznane zdjęcia oblężonej Warszawy dziś TVP1 22:25
Wreszcie, po 70 latach, Polacy mogą zobaczyć film, który powstał w 1939 roku i prezentuje w większości nieznane dotąd nagrania i zdjęcia dokumentujące wydarzenia w oblężonej Warszawie we wrześniu 1939 roku.

Między innymi dzięki synowi Juliena Bryana – Samuelowi Bryanowi, Fundacji Stevena Spielberga oraz Muzeum Holokaustu w Nowym Jorku dziś może się odbyć premiera filmu w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie.

 

Film będzie również prezentowany w TVP1 o godzinie 22:25

 

Film „Korespondent Bryan" prezentuje w większości nieznane dotąd nagrania i zdjęcia dokumentujące wydarzenia w oblężonej Warszawie we wrześniu 1939 roku i mógł powstać ten film w oparciu o archiwalne materiały niedostępne w zbiorach publicznych w Polsce.

 

Tytułowy korespondent to autentyczna postać: Julien Bryan, amerykański dziennikarz, którego ścieżki losu przywiodły ostatnim pociągiem do Warszawy na doszczętnie zburzony dworzec 4 września 1939 roku.

 

 Julien Bryan

 

Julien Heguembourg Bryan

to amerykański dokumentalista i fotografik; najbardziej znany z dokumentowania na taśmie filmowej życia w Polsce, Związku Radzieckim i III Rzeszy pomiędzy 1935 a 1939, autor pierwszych kolorowych zdjęć (Warszawy) II Wojny Światowej.
Zaraz po wybuchu II wojny światowej nakręcił wiele filmów dokumentujących obronę Warszawy w 1939 oraz bombardowanie miasta przez Luftwaffe. Jest uważany za jedynego zagranicznego dziennikarza będącego w tym czasie w Warszawie.
Przez Polskie Radio zaapelował wówczas do amerykańskiego prezydenta Franklina Roosevelta o pomoc dla warszawskich cywili, którzy znaleźli się na celu niemieckich bombowców.
21 września 1939 wyjechał z płonącej Warszawy, zabierając ze sobą bogaty materiał dokumentujący życie ludności cywilnej i bestialstwo żołnierzy niemieckich.
Zdjęcia Warszawy jego autorstwa znalazły się w grudniu 1939 roku na okładkach i w amerykańskich magazynach „Look" oraz „Life" a także były licznie publikowane w prasie amerykańskiej.

 

Fotografie Julena Bryana w prasie amerykańskiej w 1939 r.

 

Materiał zarejestrowany przez Juliena Bryana stanowi unikalny dokument, przepełniony historyczną prawdą, oglądaną bez subiektywnego komentarza i ukazuje patriotyczny heroizm społeczeństwa warszawskiego z punktu widzenia jednostki, uwikłanej w rzeczywistość wojenną.

 

W czasie oblężenia Warszawy 1939 Julien Brayan 

 

Pokazuje jak niemiecka propaganda manipulując faktami starała się zmylić opinię światową i odwieść uwagę od zbrodni popełnianych na ludności cywilnej w Polsce. W efekcie czego ani Europa ani Stany Zjednoczone nie były świadome ogromu tego okrucieństwa. Filmy Bryana otworzyły oczy Ameryce.

 

To niepowtarzalne historyczne źródło przedstawia skrupulatnie w wyjątkowy sposób i z zupełnie innej perspektywy obraz przedwojennej Warszawy i dramat ludności cywilnej stolicy Polski - miasta w sercu cywilizowanej Europy - w obliczu nieoczekiwanego oblężenia i stanowi ważny krok w szerzeniu obywatelskiej świadomości historycznej, w efekcie wzrostu uczuć patriotycznych.

 

Julien Bryan:

 

Dwadzieścia lat temu zacząłem robić filmy o ludziach na całym świecie. Filmowałem ich takich, jakich spotykałem, a niejakich chciałem spotkać. Gdziekolwiek się znajdowałem, dość szybko odkrywałem, że jeśli łamiesz się chlebem z ludźmi i dzielisz ich troski i radości, granice - te językowe, polityczne i religijne - szybko znikają. Lubiłem ich, a oni lubili mnie. To wszystko co się liczyło.
Z czasem odkryłem, że ludzie na świecie mają ze sobą więcej wspólnego, niż tego, co ich dzieli. Gdziekolwiek się pojawiałem, upewniałem się w tym stwierdzeniu.
W wielu krajach obserwowałem wielkie religie w praktyce - buddyjskich mnichów w czasie nabożeństw w Mandżurii, szintoiskich kapłanów w ich świątyniach w Japonii i całkiem niedawno, dzielnych i wytrwałych chorwackich muzułmanów w czasie modłów w Jugosławii pod rządami Tito. Zacząłem żywić głęboki szacunek dla wszystkich wielkich systemów religijnych na świecie. Zacząłem też wierzyć, iż pomimo różnic między nimi, wszyscy oni mogą czcić swoich bogów ramię w ramię.
Sam zaś wierzę w człowieka - i w jego prawo, by cieszyć się wolnością, którą tak cenimy w Ameryce. Wierzę w sprawiedliwość, wiedzę i podstawowe wartości ludzkie. Wierzę w prawo każdego człowieka do pracy, jedzenia i schronienia. Głęboko wierzę również, że pewnego dnia wszystko co się teraz dzieje stanie się częścią historii.
Moja wiara tkwi w marzeniu, że pomimo codziennych nagłówków w gazetach wieszczących koniec ludzkości, jesteśmy w stanie zbudować lepszy świat, świat pokoju i braterstwa. Tak, nawet za naszego życia! To jest moja wiara i moje marzenie. Na swój własny sposób chciałbym mieć udział w jego spełnieniu."

Rok 1952

 

 W czasie oblężenia Warszawy 1939 Julien Brayan

 

Patronat nad filmem objęli:

 

  • Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Pani Hanna Gronkiewicz-Waltz
  • ś.p. Prezydent RP Lech Kaczyński
  • Przewodniczący Parlamentu Europejskiego pan Jerzy Buzek

 

Film „Korespondent Bryan" powstał:

 

  • według scenariusza i w reżyserii Eugeniusza Starky
  • w koprodukcji polsko-amerykańskiej
  • z funduszy prywatnych
  • na podstawie Umowy Koprodukcyjnej pomiędzy Elita Artistic Enterprise a Dzielnicą Łacińską Movie Sp. z o.o.
  • przy udziale Fundacji Stevena Spielberga oraz Muzeum Holokaustu w Nowym Jorku
  • Producentem filmu jest Kazimierz Kajetan Kowalski.

 

Eugeniusz Starky

 

  • polski dokumentalista mieszkający w USA
  • ukończył francuską Alliance Francaise i produkcję filmową z wyróżnieniem na nowojorskim City University
  • przez wiele lat organizator polskich wydarzeń kulturalnych w USA i Kanadzie
  • wyprodukował 20 dokumentów
  • do najbardziej znanych należą:
    trylogia „Z Archipelagu Gułag do Ameryki" o tragedii dwóch milionów Polaków wywiezionych na Syberię,
    Honor miasta" o Powstaniu Warszawskim,
    Polonians! Polonians - pierwsi Polacy w Ameryce",
    Spuścizna historyczna polskich Żydów"
  • obecnie pracuje nad obrazem „Bohaterowie zapomnianej wojny" o amerykańskiej eskadrze lotniczej im. T. Kościuszki, walczącej o odzyskanie niepodległości przez Polskę oraz
    Polacy-Amerykanie" - o Polakach zasłużonych dla Ameryki 

 

Kazimierz Kajetan Kowalski

 

  • absolwent SGPiS oraz Pańswowej Wyższej Szkoły Filmowej i Teatralnej w Łodzi
  • jako producent filmowy ma bardzo bogate doświadczenie zawodowe
  • od wielu lat jest producentem polskich filmów fabularnych i seriali TV, m.in.:
    „Czterdziestolatek 20 lat później", „Sława i Chwała", „Tygrysy Europy", „Sukces", „Dziki" oraz kinowych filmów fabularnych, m.in. „Zawrócony", „Magneto", „Dziwny Sen Dzidziusia Górkiewicza", „Pokuszenie", „Pułkownik Kwiatkowski", „Musisz żyć", „Wagon 13"
  • pracował także jako producent w koprodukcji z producentami zagranicznymi m.in. przy serialach:
    „Frenchie", „Kapitan Conrad", „Tajna Misja", „Czarownik", „Nowe wyczyny Arsena Łupin", „Molly", „Dzieci Stamtąd" oraz amerykańskich filmach kinowych: „Biały Kruk", „The Foreigner", „Out Of Reach"
  • ostatnia produkcja: „Ja Warn pokażę" dla TYP SA

 

Film „Korespondent Bryan" został zrealizowany w okresie: maj - grudzień 2009 roku.

 

W fazie realizacji są, obok polskiej, cztery wersje językowe filmu: angielska, niemiecka, francuska i włoska.

 

Zamierzeniem Producenta i promotorów filmu jest zainteresowanie obrazem stacji telewizyjnych w Polsce celem umożliwienia zapoznania się z treścią filmu jak najszerszej części polskiego społeczeństwa.

 

Warszawa 1939 - fot. Julien Brayan 

 

Konsultantami historycznymi filmu „Korespondent Bryan" są:

 

  1. Andrzej Krzysztof Kunert, historyk, członek Rady Ochrony Walki i Męczeństwa. Założyciel Fundacji Archiwum Polski Podziemnej 1939 1945.
  2. Zygmunt Walkowski, fotograf, specjalista interpretacji zdjęć Warszawy z okresu okupacji i Powstania Warszawskiego. Jeden z autorów Wielkiej Ilustrowanej Encyklopedii Powstania Warszawskiego. Uważany za najwybitniejszego znawcę ikonografii Warszawy lat okupacji.
  3. Samuel Bryan, historyk amerykański, reżyser filmów dokumentalnych,
    syn Juliena Bryan'a.

 

Dokument pokazuje wydarzenia w Warszawie we wrześniu 1939 roku oczami naocznego świadka - Amerykanina, w formie fabularnego reportażu.

 

Warszawi we wrześniu 1939 fot. Julien Bryan 

 

Widz ogląda historię z fabularną narracją, z użyciem autentycznych wypowiedzi oraz autorskim komentarzem Juliena Bryana. W obrazie nie pojawiają się żadne inne komentarze oraz interpretacje zdarzeń.

 

Film oparty jest wyłącznie na materiale archiwalnym, w większości nigdy wcześniej nie pokazywanym.

 

Materiały archiwalne, pozyskane głównie z archiwów amerykańskich, w których przeleżały ponad 70 lat, zostały zeskanowane z czarnobiałego negatywu 35 mm.

 

Projekt filmowy zyskał szerokie poparcie środowisk kombatanckich w Polsce i za granicą, m.in.

 

  • Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej
  • Środowiska Żołnierzy Pułku „Baszta"
  • Stowarzyszenia „Wspólnota Polska"
  • Fundacji Filmowej Armii Krajowej
  • Fundacji Ośrodka KARTA
  • Archiwum Akt Nowych

 

Misją producentów filmu „Korespondent Bryan" jest pozyskanie do współpracy przy promocji tego wyjątkowego projektu filmowego instytucji oraz firm, których wsparcie finansowe umożliwi zaprezentowanie treści zawartych w filmie widzom polskim i światowym wrażliwym na problematykę II Wojny Światowej oraz pomoże kształtować postawy pokojowe.

 

W czasie oblężenia Warszawy 1939 Julien Brayan

 

Opracowano na podstawie materiałów producenta filmu.



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy