Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Restauracje

2009.06.18 g. 21:58

Szwenkier - nowa warszawska restauracja

Przyjazne miejsce na Pradze
Otwarcie podczas Jarmarku Floriańskiego. Restauracja została zamknięta w lutym 2012 roku.

Powodem takiej decyzji był radykalny spadek przychodów spowodowany zamknięciem tej części miasta na czas budowy stacji  2 linii metra przy niezmienionej cenie czysznu za lokal.

 

 

20 czerwca 2009 roku przy ul. Jagiellońskiej 26 (wejście od ul. Kłopotowskiego) zostanie otwarta restauracja Szwenkier.

 

Serwować będzie potrawy kuchni polskiej, warszawskiej a nawet praskiej.

 

Jej mottem jest: miła atmosfera i smaczna polska kuchnia w rozsadnej cenie. Zajmując lokal po sąsiedzku z Novym Kinem Praha, restauracja nawiązywać będzie do tradycji praskich i klimatów kinowych. Szwenkier jest także jednym ze sponsorów tegorocznego praskiego święta - Jarmarku Floriańskiego.

 

Szwenkier - to drugi operator na planie filmowym.

 

Ta żargonowa nazwa to odniesienie do pobliskiego kina Praha. „Pierwszym operatorem jest Nove Kino Praha, drugim restauracja Szwenkier” – śmieje się jedna z właścicielek, Krystyna Jurkiewicz. „Kino daje strawę dla ducha, my – dla ciała” – dodaje jej córka, druga właścicielka Małgorzata Dobosz. Starego kina już nie ma, ale Szwenkier, jak Nova Praha, kultywuje tradycję w nowoczesnym wydaniu.

 

Właścicielki nie chciały tworzyć praskiego muzeum lub „pamiątkarni” po starym kinie. Jak zgodnie twierdzą, zajmują się jedzeniem i tym by ludzie miło spędzili czas, a nie muzealnictwem. Dlatego wnętrze jest wygodne, nowoczesne, z kilkoma jedynie starymi elementami. Zabytkowe filmowe reflektory oświetlają stoliki, a na ścianach wiszą oryginalne fotosy z planów zdjęciowych, portretujące słynnych polskich operatorów.

 

Szwenkier chce być znany przede wszystkim ze smacznej kuchni za rozsądną cenę. W ostatnich latach stało się tak, że kuchnia polska to albo przaśna jadłodajnia, serwująca kuchnię określaną jako „chłopska” lub „staropolska”, albo wykwintna restauracja ze smacznym menu, ale niestety niedostępna cenowo dla zwykłego śmiertelnika. Szwenkier serwujac kuchnię polską, poleca jej lżejszą i zdrowszą wersję, w przystępnych cenach.

 

Szef kuchni, Dariusz Marcjanik swoje doświadczenia zdobyte miedzy innymi w restauracjach: Belvedere, Willa na Pańskiej czy w restauracjach hoteli Bristol w Warszawie oraz Hilton w Londynie pragnie przenieść do autorskiego menu w Szwenkierze. Jego dania popisowe to pieczona gicz cielęca, kaczka z prażonymi jabłkami i pasztety. Na szczególną uwagę zasługują też potrawy praskie: flaki po warszawsku, pyzy ze skwarkami, sernik praski.

 

Ceny: zupy 8-12 zł, przekąski zimne 9-19 zł, gorace 12-28 zł, sałaty 16-19 zł, główne dania mięsne 28-37 zł, główne dania bezmięsne 13-16 zł, piwo 8-9 zł.

 

Restauracja ma w menu potrawy wegetariańskie: sałaty, przystawki, naleśniki i pierogi. Kartą można płacić bez ograniczeń.

 

  

 

Właścicieliki i Sef Kuchni

 

 

Będzie można korzystać z bezprzewodowego internetu,

 

Szwenkier będzie świetnym miejscem na rozpoczęcie dnia lub lunch biznesowy.

 

Menu lunchowe serwowane będzie w godz. 12.00-15.00 w specjalnej cenie. Lunch składać się będzie codziennie z innego zestawu: zupy i drugiego dania mięsnego lub jarskiego, więc nawet jadając w Szwenkierze każdego dnia, nie można się znudzić. Szczególnie, że przewidywane są ciekawe menu sezonowe.

 

Na śniadania Szwenkier zaprasza od godz. 10.00 do 12.00. W karcie znajduja się aż cztery ich propozycje: polskie, angielskie, francuskie i w fitness.

 

Pani Małgosia, sama mama 16-miesięcznej Julki, doskonale zna bolączki rodziców.

Dlatego Szwenkier to restauracja przyjazna dzieciom. Posiada specjalne, zdrowe menu dla dzieci, jest wolna od dymu papierosowego (co wkrótce, zgodnie z wymogami UE stanie się w Polsce obowiązującą normą), wyposażona w krzesełka do karmienia, zabawki i książeczki. Za chwilę w łazience pojawi się przewijak. Jako że okolica pełna jest atrakcji dla rodziców z dziećmi, po spacerze w parku, wizycie w kościele, na basenie, w ZOO czy w teatrzyku Baj, Szwenkier zaprasza na rodzinny obiad.

 

W restauracji dobrze powinny się też czuć osoby niepełnosprawne. Szwenkier ma wjazd z poziomu ulicy, pozbawiony jest schodów, w łazience znajduje się kabina dla niepełnosprawnych, a obsługa jest zawsze chętna do pomocy. 

 

Właścicielki planują organizowanie w restauracji wydarzeń kulturalnych: wernisaży, imprez dla dzieci, spotkań tematycznych i dyskusyjnych. W przyszłym roku przy restauracji otwarty zostanie ogródek letni.

 

Szwenkier to nie tylko restauracja, ale też kawiarnia i drink-bar. Można tu będzie przyjść na latte i sernik praski lub lody i lampkę wina. Będzie to świetne miejsce zarówno na spotkanie ze znajomymi przy piwie i przekąskach jaki i wieczór przy barze z jednym z drinków z bogatej karty.

 

Szwenkier ma także szeroką ofertę cateringową. Proponuje obsługę imprez poza restauracją: organizację przyjęcia u klienta lub tylko dowóz jedzenia. W lokalu istnieje możliwość zorganizowania spotkania biznesowego, imprezy zamkniętej a nawet konferencji lub szkolenia. Restauracja współpracuje ze sprawdzonymi firmami w zakresie sprzętu audio-wizualnego. Prawdopodobnie niedługo będzie również możliwe wynajęcie znajdującej się po sąsiedzku profesjonalnej sali konferencyjnej. W Szwenkierze będzie można zorganizować także przyjęcia dla osób prywatnych: urodziny, chrzciny, komunie czy wesela. Restauracja jest w stanie zorganizować u siebie bankiet nawet dla 200 gości!

 

Szwenkier to restauracja rodzinna, więc traktowana jak ukochane dziecko. Właścicielki: Krystyna Jurkiewicz i Małgorzata Dobosz – mama i córka - związane są z gastronomią od lat. Pani Krystyna pracuje w branży od 1974 roku, zarówno jako osoba zarządzająca, zastępca szefa kuchni jak i właścicielka lokalu. W 2005 roku dołączyła do niej córka Małgorzata, która mimo iż ukończyła Politechnikę Warszawską i jest inżynierem środowiska to połknęła restauracyjnego bakcyla. Ponieważ oczywiście nie ma jak na swoim, zadecydowały się na otwarcie własnej restauracji.

 

Dlaczego akurat tu?

 

Praga - oryginalna, zabytkowa, autentyczna - zmienia się i młodnieje” – mówią obie. „Staje się znakomitym miejscem do życia i spędzania wolnego czasu”. Bliskie sąsiedztwo Parku Praskiego, ZOO, teatru dla dzieci Baj, kompleksu basenów przy Jagiellońskiej, dawnego portu, zabytkowej katedry, cerkwi czy najstarszych warszawskich kamienic – to wszystko wyjątkowe atrakcje Starej Pragi. Staje się ona też zagłębiem restauracyjno-imprezowym. Mimo, że właścicielki nie są rodzinnie związane z Pragą, to jako rdzenne warszawianki przywiązane są do tradycji miasta, chętnie dołączyły do grona osób „wierzących w Pragę”.

 

Jarmark Floriański

 

Otwarcie restauracji Szwenkier zbiegnie się z dorocznym Jarmarkiem Floriańskim.

Czwarte już praskie święto odbywać się będzie w najbliższy weekend 20 i 21 czerwca przed katedrą Św. Floriana oraz na ulicy Floriańskiej. W bogatym programie będzie m. in. przegląd kapel podwórkowych, pokaz orkiestr strażackich, tańców, pokazy cyrkowe, targ rękodzieła. Wystąpi też ukraiński zespół Mad Heads XL.

 

Restauracja Szwenkier jest jednym ze sponsorów wydarzenia. Ponieważ chce się na stałe wpisać w krajobraz Pragi i kultywować jej tradycję, uczci otwarcie specjalnym, promocyjnym menu dla wszystkich gości jarmarku. Znajdą się w nim między innymi sztandarowe dania kuchni polskiej: flaki po warszawsku, żurek, chłodnik, pyzy, golonka, kaczka z jabłkami, mięsa z grilla, a także sałatki, desery, piwa, wina i napoje bezalkoholowe. Wszystko w wyjątkowych, atrakcyjnych cenach!

 

Restauracja SZWENKIER,

Cafe&Bar

 

 • ul. Jagiellońska 26 (wejście od Kłopotowskiego),
 • 03-719 Warszawa
 • Tel.: 22 343 03 355,
 • fax: 22 343 03 39
 • e-mail
 • www.szwenkier.pl


 • Liczna miejsc:
  siedzacych 100,
  stojących 200

 • Płatność kartą:
  bez ograniczeń

 • Internet bezprzewodowy

 • Nie wolno palić
 • Udogodnienia dla niepełnosprawnych
 • Udogodnienia dla dzieci
 • Potrawy wegetariańskie
 • Możliwość zamówienia na wynos
 • Catering
 • Imprezy zamkniete
 • Ogródek – w przyszłym roku
ul. Jagiellońska 26 (wejście od Kłopotowskiego),

 Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy