Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Rozrywka

2008.03.08 g. 20:36

FraszkaFest

7 lat kabaretu Fraszka
Festiwal + goście

Kabaretus Fraszka obchodzi wkrótce siódmą rocznicę powstania.

 

Z tej okazji w dniach 26-28 marca 2008 odbędzie się w Warszawie festiwal sceniczny FraszkaFest z udziałem licznych gości Kabaretusa.

 


Plan FraszkaFest:

 

Dzień performacyjny (biletowany cena 23pln)

 

 • 26 marca 2008 (środa) Sala Koncertowa Pałacu Kultury i Nauki (VI piętro) Godzina 19.00.

 • Projekt H. / Kabaretus Fraszka
 • "Derwisz czy drwisz?" / Władysław Sikora &
  Zielonogórskie Zagłębie Kabaretowe - Teatr Absurdu "ŻŻŻŻŻ"

 

Projekt H 

 

 • Grzegorz Halama posiada więcej niż jedno oblicze kabaretowe. O ile Mr Hyde'm jest jako "Grzegorz Halama Oklasky", o tyle prawdziwe oblicze Dr. Jeckylla ujawnia w ramach Projektu H. Projekt H jest nietypowym przedsięwzięciem, znajdującym się pomiędzy awangardą a ariergardą polskiego kabaretu. Każdy występ Projektu H to zdarzenie artystyczne. Nie ma stałego składu, bo oprócz Halamy i Halamowej reszta aktorów zmienia się. To samo dotyczy repertuaru. Skecze często są improwizowane lub co najwyżej istnieją pewne założenia - realizowane na scenie. I to dopiero na scenie dochodzi do konfrontacji wyobraźni z zimną rzeczywistością, acz często rozgrzewającą się do czerwoności. Reaktywowany Projekt H jest zapowiedzianą niespodzianką "Fraszki Fest". Będzie to prapremierowy pokaz programu i do tego pierwszy w Warszawie.

 

Teatr Absurdu "ŻŻŻŻŻ" Władysława Sikory

 

 • Teatr mój widzę z odgromnikiem. I odgromnik jest potrzebny - bo po tym spektaklu należy się spodziewać, że coś może pierdzielnąć w sam środek budynku. Spektakl jawnie parodiuje zagrywki teatru alternatywnego i coś chyba nie uznaje świętości. ŻŻŻŻŻ powstał wiele lat temu, jako jednorazowy wybryk na Festiwal Osobliwości Kabaretowych. 10 minut parodii teatru alternatywnego. Jednak sukces był tak wyraźny, że zespół aktorski uparł się robić to dalej - rozbudowując spektakl do pełnego wymiaru. Po drodze kabaret ŻŻŻŻŻ przestał istnieć, ale spektakl pozostał i jest ciągle żywy.  Miłośnicy kabaretu wychowani na biesiadach mogą się zdziwić - bo nie przypomina to typowych skeczy do rozbawiania. Spektakl jest pomieszaniem patosu i groteski, bardzo dynamiczny w formie, a i też przekazujących parę ważnych spostrzeżeń. Czyli wszystko, co powinien mieć dobry ambitny kabaret. Przedstawienie przygotowane zostało przez zrzeszone siły kabaretowe Zielonej Góry i ma charakter okazjonalny - choć miejmy nadzieję, że nie jednorazowy.
  Tych, którzy przyjdą, czeka prawdziwa uczta duchowa. Smacznego.

 • reżyseria:  Władysław Sikora
 • scenariusz: W. Sikora, D. Kamys, Kabaret Żżżżż 
 • wykonanie: Zjednoczone Zielonogórskie Siły Kabaretowe

 

 


Dzień audialny (biletowany cena 23pln)

 

 • 27 marca 2008 (czwartek) Sala Koncertowa Pałacu Kultury i Nauki (VI piętro) Godzina 19.00.

 • Zacier / Łowcy.Bend / Ja mmm chyba ściebie / Fraszka Unplugged

 

ZACIER - (Grupa Skiflowa Zacier),

 

 • jako twór muzyczno - poetycko - prowokacyjno - skandalizująco - pastiszowo - parodiowo - prześmiewczo - kabaretowo - pijacki o rodowodzie electronic-folk-punk-rock'owym, powstała w 1984 roku. Zacier to skrót od: Zrzeszenie Artystów Cierpiących i Entuzjastycznie Rżnących. Zacier (Mnierosłaff van der Zacier, rocznik 1963), to także konkretna osoba, jedyny  prawowity członek (czasem nieprawy) tej fikcyjnej formacji, twórca wszystkich tekstów i muzyki. Pierwszą piosenką Zaciera był Odpad Atomowy, chociaż najstarsze teksty (Oda do Przyrodzenia, Karetka Pogotowia) pochodzą z 1980 roku. W dorobku Zaciera są piosenki o różnej tematyce, zwykle jednak unikanej lub pomijanej przez przeciętnych twórców, bardzo zróżnicowane stylistycznie, często szokujące lub wręcz wulgarne, choć zawsze bezkompromisowe i stroniące od banału. Tam gdzie jedni widzą pustostan twórczy, inni dopatrują się geniuszu i nowatorstwa.
  Na Fraszka Fest wystąpi jako "Zacier Light", czyli Zacier Samotrzeć, nie bez kozery.

 

Łowcy.B-end

 

 • Chociaż pierwsze nagrody zdobywali jeszcze jako Pindur Boys (wyróżnienie "Cracow Voice" w 2000) to prawdziwy sukces odnieśli pod batutą rodzeństwa Macieja i Sławomira Szczęchów. W ciągu ćwierćwiecza stali się drugą w kolejce gwiazdą Mitteleuropy. Oklaskiwał ich zarówno spauperyzowany proletariat, jak i zubożała inteligencja. Współpracowali z Cezarym Pazurą, Mumio i kimś jeszcze. Zdaniem Władysława Sikory, Łowcy to "największa zmarnowana szansa na udany off" w polskim kabarecie.
  Łowcy.Bend to specjalny projekt muzyczny Łowców.B. Łowcy grają, śpiewają i tworzą coś, co nie mieści się w odtwarzaczu.

 

Ja mmm chyba ściebie - Punkowa Grupa Rozweselająca czyli Superbohaterowie

 

 • Bytom rok 2005, ostatnia surówka huty Bobrek. Ja mmm chyba ściebie nadchodzą. Następuje zamiana terenów przemysłowych na nieśmiertelne PGR-y. Wystarczyło kilka dobrych zabiegów tzw. Pi-Arów i powstała Punkowa Grupa Rozweselająca czyli Superbohaterowie, którzy gdy tylko dzieje się coś złego, zamieniają się w zwykłych ludzi i uciekają. Jak mawiał o nich Fisz: "Ja mmm chyba ściebie 30 cm ponaddźwiękami". Skład ansamblu to: Mariusz Kałamaga, Sławomir Szczęch, Przemysław Zeliasz-Hoang, Sławomir Wierny oraz Jakub Mięso Wesołowski.

 

 

Dzień ekspery-mentalny

 

 • 28 marca 2008 (piątek)
 • Dom Kultury Śródmieście,
 • ul. Smolna 9 Godzina 19.00

 

Kabaretus Fraszka - projekt "ASZKA KA A"

 

Wstęp na zaproszenia.

 

Zaproszone formacje pokażą programy nietypowe, nieopatrzone w telewizji,grane dla wyjątkowej publiki na ekskluzywnych pokazach. Bez wątpienia też wybór tak znanych gości ma posłużyć Kabaretusowi do zgromadzenia licznej widowni.

 

We FraszkaFest wystąpi również sam Kabaretus Fraszka, formacja z marginesu polskiego kabaretu. Personae non gratae największych telewizyjnych realizacji, skłóceni ze środowiskiem tzw. warszawki. Przez lata zjednali sobie garstkę apologetów oraz zrazili setki widzów w kraju i za granicą. Niezależni jak Kabaret Dudek. Na FraszkaFest zaprezentują program "Derwisz czy drwisz?", koncert unplugged oraz program "ASZKA KA A", napisany specjalnie dla Fraszki przez inne kabarety.

 

Festiwal organizuje Dom Kultury Śródmieście

 

 Autor: zssiadlak
Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy