Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Rozrywka

2007.12.19 g. 19:16

Kalendarz Niepokoju w OBIEKCIE


Klubokawiarnia Obiekt, Podziemia Zachety, Plac Malachowskiego 3

Czwartek, 20 grudnia, godz. 20

 

Promocja Kalendarza Niepokoju Huberta Czerepoka i Wojtka Kocołowskiego

 

Spotkanie poprowadzą Hubert Czerepok, Wojtek Kocołowski, Kuba Dąbrowski

 

 

Hubert Czerepok, mistyfikator i artysta, znany z subwersyjnych akcji wprowadzających widzów i świat sztuki w stan permanentnego zdumienia i niepewności postanowił w roku 2008 codziennie serwować nam nową dawkę kontrolowanego dyskomfortu. Stworzył Kalendarz Niepokoju, prosty kalendarz ścienny ze zrywanymi kartkami. Wizualnie imituje on klasyczne kalendarze, które do dzisiaj można spotkać na ścianach w wielu polskich domach – zwłaszcza w małych miasteczkach i na polskich wsiach. Te kalendarze oprócz standardowych informacji o kolejnych dniach roku i imieninach, zawierają różnego rodzaju przepisy kulinarne, porady, ciekawostki ze świata natury i techniki. Kalendarza Czerepoka może nie zadowolić praktycznych gospodyń, gdyż jest rzeczą bardziej przewrotną i właśnie niepokojącą. Zamiast dobrych rad katastroficzne wizje przeplatają się z przepowiedniami, niezbyt wesołymi faktami historycznymi oraz całą masą drobnych ułamków tekstowych i obrazowych, dających do myślenia nad cyklicznością szaleństwa naszej cywilizacji. Wszystkie materiały, które znajdą się w naszym kalendarzu, zgromadzone są zgodnie z ideą egalitarnego, czy wręcz plebejskiego kalendarza ściennego z ogólnodostępnych źródeł naszej kultury - z otaczającego nas roju gazetowych informacji, internetu, plotek, stereotypowych przekonań, przepowiedni o końcu świata, senników, naukowych spekulacji. A wszystko to w celu stworzenia mieszanki emocjonalnego dyskomfortu i intelektualnego niepokoju.
 
 
 
Zapraszamy!
 

 

Oto kilka przykładów wybranych na chybił trafił.

 

Co wydarzyło się 7 maja?

1945 r. W małej ceglanej szkole w Reims w Niemczech feldmarszałek Alfred Jodl podpisuje akt bezwarunkowej kapitulacji Niemiec, co kończy II Wojnę Światową w Europie. Generał Dwight Eisenhower pyta uprzejmie feldmarszałka, czy dobrze zrozumiał dokument, który podpisał. Jodl potakuje. Kapitulacja wchodzi w życie 9 maja, minutę po północy.

1954 r. Oblężeni Francuzi ponoszą sromotną klęskę w bitwie pod Dien Bien Phu w Indochinach, co kończy długoletnią wojnę między siłami kolonialnymi a armią wietnamską. Od tej chwili znika nazwa Indochiny i rozpoczyna się krwawa historia Wietnamu.

1966 r. W Warszawie umiera Stanisław Jerzy Lec. Poeta, satyryk i bodaj największy w historii aforysta. Umiera na raka. Legenda przypisuje mu tego dnia ostatni aforyzm: „Ale heca, nie ma Leca".

 

A co np. 11 sierpnia?

11 sie

480 p.n.e. Wojska perskie Kserksesa pokonują siły greckie pod Termopilami. 7300 Greków stawia skuteczny opór 100 tyś. Persów. W obliczu klęski grecki wódz Leonidas odsyła sprzymierzonych wojowników i zostaje z 300 Spartanami w wąwozie Termopile. Poseł Kserksesa grozi, że perscy łucznicy wystrzelą tyle strzał, że zaćmią słońce. Jeden z Greków odpowiada, że to dobrze, bo wolą walczyć w cieniu.

1956 r. W wypadku samochodowym ginie Jackson Pollock, twórca ekspresjonizmu abstrakcyjnego, artysta który doprowadza malarstwo do jego kresu. Przez większość życia boryka się z problemem alkoholizmu. W latach 50. w ramach Kongresu Wolności Kulturalnej jego malarstwo jest wspierane przez CIA.

1966 r. Na konferencji prasowej zwołanej w Chicago John Lennon publicznie przeprasza za swą wypowiedź, w której padły słowa, że The Beatles są „popularniejsi od Jezusa".

1984 r. Ronald Reagan podczas próby głosu przed audycją radiową wypowiada zdanie - "Rodacy, miło mi oznajmić, że podpisałem ustawę na zawsze delegalizującą Związek Sowiecki. Za 5 minut rozpoczynamy bombardowanie".

 

A co w ostatni dzień roku?

31 gru

1610 r. Umiera matematyk holenderski Ludoph van Ceulen, który jako pierwszy podaje liczbę Pi z dokładnością do 35 miejsc po przecinku. Na jego cześć Pi jest też nazywana ludolfiną. Liczba 3.14159265358979323846264338327950288... zostaje wyryta na nagrobku uczonego.

1877 r. W Szwajcarii w wieku 58 lat na marskość wątroby umiera Gustave Courbet. Dzień później mija termin płacenia przez niegio pierwszej karnej raty, którą francuski sąd nakazał malarzowi płacić z okazji odbudowy kolumny na placu Vendome w Paryżu. Podczas dni Komuny Paryskiej Courbet był pomysłodawcą jej zburzenia. Sąd III Republiki orzeka, że Courbet ma płacić co roku 10 tyś. franków przez 33 lata, czyli do 91 roku życia.

1968 r. Odbywa się pierwszy lot radzieckiego ponaddźwiękowego samolotu pasażerskiego Tu-144, który jest kopią francusko-brytyjskiego samolotu naddźwiękowego Concorde.

1971 r. Austriak Kurt Waldheim zostaje szefem ONZ. Stoi na czele organizacji przez 10 lat. W 1986 r., gdy kandyduje na stanowisko prezydenta Austii, wychodzi na jaw jego nazistowska przeszłość – po ranach odniesionych na wschodnim froncie Waldheim został porucznikiem niemieckiej armii na Bałkanach i uczestniczył w deportacji Żydów do obozów koncentracyjnych.

1991 r. ZSRR zostaje formalnie rozwiązany.Autor: Obiekt
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy