Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Rozrywka

2007.11.18 g. 12:58

Ekran Otwarty: ALAMAR EXPRESS

Alamar Express: El Hombre Nuevo
W piątek, 21. grudnia w Kino.Lab-ie odbędzie się kolejna edycja Ekranu Otwartego, na którym zagości dokument 'Alamar Express. El hombre nuevo' [pol. Alamar express. Nowy człowiek] opowiada historię grupy młodych kubańskich artystów walczących o własną przestrzeń artystycznego wyrazu w peryferyjnej, biednej i zapuszczonej dzielnicy Hawany, zwanej Alamar. Dzielnica Alamar, relikt sowieckiej wizji urbanistycznej z lat 60-tych, jest rezultatem nieudanej socjalistycznej koncepcji stworzenia modelowego miasta dla Nowego Człowieka, który miał się narodzić na Kubie jako triumf Rewolucji.

Poszukując swego miejsca w kraju, gdzie czas stanął w miejscu, młodzi artyści, grupa Omni_zonafranca, wszelkimi sposobami walczą o duchową odnowę kulturowej pustyni Alamaru, zamieszkałego przez przeszło sto tysięcy osób w setkach identycznych bloków.

 

Za pomocą różnych form sztuki, performansu i swej pozytywnej, głęboko humanistycznej filozofii, artyści Omni starają się obudzić mieszkańców Alamaru do tworzenia nowej społecznej rzeczywistości Kuby, gdzie sztuka pozostaje jedną z ostatnich wyrazów niezależnego myślenia, względnie dopuszczanych przez władze.

 

Grupa Omni, będąca zupełnie wyjątkowym zjawiskiem na Kubie, jednoznacznie odrzuca starą koncepcję Nowego Człowieka Socjalistycznego i powołuje do życia całkiem Nowego Człowieka, żyjącego we wspólnocie duchowej dzisiejszego Alamaru. Na tle współczesnej awangardy kubańskiej kontrkultury, 'Alamar Express. Nowy człowiek' wyraża nadzieje społeczeństwa od lat zmagającego się z narzuconym systemem myślenia, wypowiedziane przez wyjątkowych i niezwykle utalentowanych młodych twórców.

 

EKRAN OTWARTY to nieustające forum filmu autorskiego, artystycznego, nieprofesjonalnego, eksperymentalnego. Jeśli zrobiłeś/zrobiłaś film i chcesz skonfrontować wyniki swojej pracy z opiniami widzów, zgłoś się do nas.

 

Akceptujemy nośniki: VHS, DVD, miniDV, 35/16 mm.

 

KINO.LAB CSW

Zamek Ujazdowski

Al. Ujazdowskie 6

 

Kontakt: tel. 628 12 71-73 wew.160

ekran.otwarty@interia.pl

www.kinolab.art.pl

 Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy