Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Zdrowie

2010.03.08 g. 20:03

Trójkąt, o jakim Pitagorasowi się nie śniło


Mamy trójkąt prostokątny, równoramienny, równoboczny...
mamy trójkąty damsko-męskie.
A więc: on i ona + jeszcze ktoś.

 

 

 

 

 

 

dr n. med. Medard Lech

 

 

Ten trzeci

 

Wraz ze zmniejszeniem się dzietności i zmianą modelu rodziny coraz częściej jedynak lub jedynaczka staje się trzecim ramieniem trójkąta, o którym to właśnie... nie śniło się Pitagorasowi.

 

Po dziewięciomiesięcznym oczekiwaniu do domu trafia nowy pan i władca. Mierzy, co prawda tylko pół metra, waży trzy kilo z kawałkiem, kiepsko widzi i jest bezradny, ale to on rządzi!

 

Dotychczasowa pani domu przestaje chodzić do pracy, nie odwiedza znajomych. Pan domu także musi się wykazać, a rytm dobowy rodziny jest podporządkowany władcy. Oto krótkie opisy trzech trójkątów. Wszystkie dotyczą domowych władców, więc nadano im królewskie imiona.

  

Kacper

 

Mama 25 lat. Tata nieco starszy. Poznali się na uczelni. Ciąża i ślub zdarzyły się nieco przed terminem. Mama ostatnie kilka miesięcy spędziła na intensywnym przygotowaniu do porodu i urządzaniu się w nowym (ciasnym, ale własnym) mieszkaniu. Pierwsze kilka tygodni - idylla, maluch dobrze spał i nie marudził. Pod koniec drugiego miesiąca coś się zmieniło. Nie pomagało karmienie, smoczek czy branie na ręce. Zrób coś z tym, prosił ojciec zajęty przygotowaniem ważnej prezentacji. To ty mógłbyś coś zrobić, ja męczę się cały dzień, a ty chcesz mieć tylko spokój. Dobre sobie, tyram od rana do nocy, żeby starczyło na spłatę rat, a ty mówisz, że chcę spokoju. Czemu tak strasznie się zmieniłaś? Kiedyś siadałaś mi na kolanach i nigdy... nie mogliśmy dokończyć oglądania żadnego filmu, a teraz zostaje mi już tylko telewizja.

 

 Melchior

 

Rodzice około czterdziestki. Od lat starali się o ciążę. Wreszcie się pojawiła. Częste wizyty u ginekologa, zwolnienia z pracy, cesarskie cięcie... Melchior ma swój pokój, a w nim wszystko, co może sobie wymarzyć mały mężczyzna. Zaprogramowana pozytywka wygrywa wesołe melodie, czujnik wilgotności informuje o zmoczeniu pieluszki. Znana i regulowana jest wilgotność i temperatura otoczenia. Tata niechętnie oddaje synka ze swojego „laboratorium". Wszystko jest jak w zegarku. Tata sprawy załatwia tak, aby nie musieć wychodzić z domu. Trzy razy w tygodniu przychodzi gosposia załatwiająca większość sprawunków i sprzątanie. Melchior ma trzy miesiące, jego rodzice mogliby więcej czasu spędzać ze sobą. Nic z tego, a jeżeli coś się zepsuje w systemie? Mama chciałaby odzyskać swojego synka albo męża (najlepiej obu!). Ale nic z tego. Kiedy przysiada się do męża i przy zapalonych świecach nalewa mu kieliszek dobrego wina, mąż najpierw upewnia się, że ich trunki się różnią, potem wypija pół kieliszka i pędzi na górę (może Melchior czegoś potrzebuje?), a nastrój... pryska!

 

Baltazar

 

Urodził się przed czasem, musiał przebywać w inkubatorze. Teraz ma cztery miesiące i jego zdrowie nie jest zagrożone. Żywi się sztucznymi mieszankami. Przed ciążą rodzice z chęcią współżyli ze sobą i przynosiło im to dużo radości. Teraz jest inaczej; mimo wielokrotnych prób taty mama nie chce o tym słyszeć, mówi, że boi się ciąży. Tata kupuje ciekawe wzory prezerwatyw, zostawia w widocznych miejscach „świerszczyki", ale mama mówi, że nie i nie!

 


Każdy przypadek jest inny, ale we wszystkich maluch „wszedł z kopytami" między dwoje partnerów i przejął na wyłączność jedno z nich. Opisane przypadki są skrajne. W większości rodzin wszystko przebiega łagodnie i co tu dużo mówić, przeważnie rodzice znajdują dla wszystkich właściwe miejsca w rodzinie. Ale zdarza się, że jedna z osób traci wszystko, może nawet dojść do „syndromu odrzucenia". Jak długo to potrwa? Czasami problemy kończą się, gdy dziecko zaczyna być troszkę samodzielniejsze (siada, staje, gaworzy), ale niekiedy trwa dużo dłużej! Warto jednak wytrzymać, bo rodzina jest najważniejsza

 

Artykuł ukazał się w Magazynie Pacjentów Medycznych Grupy LUX MED.

 

Źródło zdjęć dzieci - Wikipedia

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy