Ręcznie malowana panorama Warszawy, o wymiarach 15 x 9 metrów, powstała na charakterystycznej ścianie budynku, gdzie do tej pory znajdował się m.in. duży elektroniczny zegar.
Tworząc mural, firma PKP Energetyka chciała mieć swój wkład w estetykę miasta, które z roku na rok staje się coraz piękniejsze. Ponadto, nietypowe zagospodarowanie ściany budynku Podstacji Trakcyjnej wiąże się ze zmianami, które są udziałem naszej firmy. Świadomi wyzwania, jakie stawia przed nami modernizacja kolei, unowocześniamy istniejącą infrastrukturę energetyczną, tak by gwarantowała ona bezpieczne dostawy energii, między innymi na potrzeby Pendolino. Podświetlany mural, witający podróżnych, jest z jednej strony podkreśleniem nowoczesnego, dynamicznego oblicza firmy, z drugiej zaś nieszablonowym sposobem komunikacji z otoczeniem. Wiemy od podróżnych, że zegar zawieszony na ścianie podstacji przyciąga ich uwagę. Mam nadzieję, że nasz nowy mural będzie dla nich miłym zaskoczeniem - powiedziała Monika Żychlińska, rzecznik prasowy PKP Energetyka.
Mural, który powstawał przez 6 dni, przedstawia najważniejsze symbole Warszawy, między innymi Stadion Narodowy, Pałac Kultury i Nauki, Most Świętokrzyski, warszawskie wieżowce oraz najnowszy nabytek polskich kolei, pociąg Pendolino. Twórcami obrazu są artyści z Good Looking Studio, odpowiedzialni między innymi za takie projekty jak ścieżki śladami Marii Skłodowskiej-Curie czy murale upamiętniające Fryderyka Chopina, które można podziwiać na warszawskiej ulicy Tamka.
Mural powstał na ścianie Podstacji Trakcyjnej Warszawa Zachodnia, wybudowanej w 1951 r. Jest to jeden z dwóch strategicznych punktów, odpowiadających za zasilanie sieci trakcyjnej na terenie Warszawy. Obiekt przeszedł niedawno gruntowną modernizację, m.in. w związku z dostosowaniem go do potrzeb kolei wysokich prędkości, takich jak Pednolino.
PKP Energetyka posiada oddziały w 15 największych miastach Polski. Jeśli stołeczny mural spotka się z przychylnymi opiniami ze strony podróżnych, firma nie wyklucza kontynuacji projektu także w innych lokalizacjach, z wykorzystaniem motywów charakterystycznych dla poszczególnych miast.