Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Dla mieszkańca

2010.04.23 g. 05:36

Młoda antropologia

Możliwa polityczność antropologicznego myślenia
Antropologiczne myślenie” wydaje się dość wygodną kategorią, która w uproszczony sposób określa badawcze podejście bliskie praktyce wielu dyscyplin zajmujących się kulturą.

Państwowe Muzeum Etnograficzne
w Warszawie
ul. Kredytowa 1


zaprasza na kolejne spotkanie w ramach projektu 


MŁODA ANTROPOLOGIA
Nowy termin spotkania!
26 kwietnia /poniedziałek/, godz. 19
kluboksięgarnia Bílý Koníček


Jacek Drozda
(doktorant Kulturoznawstwa, SWPS)


Możliwa polityczność antropologicznego myślenia.
Czy krytyka kultury to już opór?

 

Możliwa polityczność antropologicznego myślenia


 
Antropologiczne myślenie” wydaje się dość wygodną kategorią, która w uproszczony sposób określa badawcze podejście bliskie praktyce wielu dyscyplin zajmujących się kulturą. Posługiwanie się nią jest też formą ucieczki przed silną dziś w humanistyce tendencją do dywagowania o granicach tej, czy innej dyscypliny, sposobach ich przekraczania na gruncie teoretycznym, czy kondycji intelektualnej danego środowiska w obliczu rozmaitych fenomenów współczesności. Być może warto czasem zaryzykować, narażając się na oskarżenia o „populizm kulturowy”, jak niegdyś Jim McGuigan określił część praktyki studiów kulturowych. Tkwienie na mieliźnie bezowocnej autoteliczności nie wydaje się ciekawszą perspektywą.

 

Ten wykład będzie o tym jak i dlaczego krytykujemy to, co każdego dnia uznajemy za kulturę. Jednak zamiast na terminologicznych polemikach, chciałbym skupić się na tym, co zostało skutecznie wyparte z naszych krytycznych rozważań. Będę przekonywał, że antropologiczne myślenie może stanowić zaczyn krytyki przekładającej się na pewną praktykę oporu. Polityczną, lecz daleką od powszechnej obecnie konfekcjonowanej kontestacji. Nawiążę m.in. do twórczości kilku muzyków, szemranych idei autonomistów, konserwatywnej i całkowicie jej przeciwnej wizji wspólnotowości inspirowanych jednak tymi samymi pismami.

 

MŁODA ANTROPOLOGIA jest przedsięwzięciem skierowanym do studentów oraz absolwentów, którzy chcieliby podzielić się swoimi inicjatywami badawczymi z szerszą publicznością. Interesuje nas, w jakich kierunkach rozwija się współczesna antropologia i jakie są jej dzisiejsze odsłony? Jakie wątki interesują młodych badaczy, jakie szkoły i teorie okazują się najbardziej inspirujące w opisie dzisiejszej rzeczywistości kulturowej? Nieformalne spotkania w muzealnej kluboksięgarni Bílý Koníček, wzbogacone o multimedialne zaplecze, staną się pretekstem do zaprezentowania różnorodnych antropologicznych wątków i problemów, umożliwią wymianę poglądów, stworzenie mapy zainteresowań i inicjatyw badawczych „młodej antropologii”.

 

Zapraszamy do nadsyłania propozycji wystąpień!
Cenimy interdyscyplinarność i otwartość myślenia.

 

Zespół Edukacji Dorosłych,

 

  • tel. (022) 8277641 w. 261
  • e-mail


Opublikowal: Michał Pawlik
-

Dziś w Warszawie

Jutro w Warszawie

Zobacz także


2010.02.09 g. 23:41

Nasi Partnerzy










2009.12.06 g. 23:04

Warszawa – przecieramy szlaki

Projekt "Przetarty Szlak" - ułatwiamy życie
Nasza Fundacja chce wziąć czynny udział w ułatwianiu życia mieszkańcom stolicy. Również osobom niepełnosprawnym ruchowo, które mogą napotykać trudności w przemieszczaniu się po mieście na wózkach inwalidzkich czy o kulach.

Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy