Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Dla mieszkańca

2009.08.26 g. 12:11

Spacer po Warszawie

Ulicą Senatorską

Dostojna nazwa, piękne pałace, pomniki, Teatr Wielki, kościoły - czegóż chcieć więcej? Senatorskiej nie można pominąć w spacerach po Warszawie tym bardziej, że cała ulica wpisana jest do rejestru zabytków.

Ale jej początki wcale nie były ciekawe. Droga oddalona od murów miejskich biegła przez puste, mało zaludnione tereny urozmaicone gdzie niegdzie browarami, słodowniami, ogrodami i dalej składami soli. Za nimi rozciągał się tzw. Obóz Królewski i ogromne piaski.

 

Ulica nazywała się wówczas Kozia, Bykowa, Reformacka.

 

Wielkie zmiany zaczęły się w końcu XVI w. wraz z budową rezydencji i pałaców dostojników dworskich. Szybko zapomniano o dawnych nazwach i już od 1615 r. używano tej urzędowo zatwierdzonej: Senatorska.

 

Uroki i tajemnice tej niezwykłej ulicy, którą nawet królowie chadzali piechotą odkryjemy w niedzielę, 30 sierpnia. Zapraszamy!

 

Spotkanie na Pl. Zamkowym, o godz. 11.  przy wejściu do ruchomych schodów.

 

Poprowadzą Państwa warszawskie przewodniczki: Jolanta Głodowska i Ewa Słęcka

 

 

Jolanta Głodowska

 

Jolanta Głodowska 

Rodowita warszawianka, niestrudzona podróżniczka i globtroterka. Zwiedziła wiele stolic, była w różnych zakątkach świata, zawsze jednak z radością powraca do Warszawy, utwierdzona w przekonaniu, że jest to miasto wyjątkowe, którego nie zamieniłaby na żadne inne.

 

Ewa Słęcka

 

 Ewa Słęcka

 

Zakochana w Warszawie. Godzinami może chodzić po stołecznym bruku, podziwiać pałace i kościoły, wypatrywać detale architektoniczne, ciekawe szczegóły, potknięcia mistrzów.

Kolekcjonuje varsaviana i prawie wszystko co o Warszawie napisano.

 

 

 

Jesteśmy grupą przewodników PTTK zrzeszoną w klubie "Miłośnicy Warszawy i Mazowsza". Od początku lat 90. prowadzimy - przeznaczony dla mieszkańców stolicy - całoroczny cykl spacerów i spotkań poświęcony historii i współczesności naszego miasta oraz jego niezwykłym miejscom i ludziom.

 

 Jolanta Głodowska i Ewa Słęcka

 

Sobotnie i niedzielne 2-godzinne spacery - prowadzone najczęściej niekonwencjonalnymi, autorskimi trasami - pozwalają uczestnikom poznać nieznane im przedtem zakątki Warszawy, odwiedzić niedostępne zazwyczaj wnętrza /np. siedziby zasłużonych dla miasta zakonów, czy świątynie rozmaitych wyznań/, zwiedzić ciekawe, a mało dotąd spopularyzowane muzea i galerie, czy wreszcie zdobyć wiele nowych, interesujących informacji o miejscach pozornie tylko znanych.

 

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-

Dziś w Warszawie

Jutro w Warszawie

Zobacz także


2010.02.09 g. 23:41

Nasi Partnerzy










2009.12.06 g. 23:04

Warszawa – przecieramy szlaki

Projekt "Przetarty Szlak" - ułatwiamy życie
Nasza Fundacja chce wziąć czynny udział w ułatwianiu życia mieszkańcom stolicy. Również osobom niepełnosprawnym ruchowo, które mogą napotykać trudności w przemieszczaniu się po mieście na wózkach inwalidzkich czy o kulach.

Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy