Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Dla mieszkańca

2014.04.24 g. 07:50

Finał Światowego Dnia Ziemi


W najbliższą niedzielę finał Światowego Dnia Ziemi. Dla uczestników przygotowano różnorodny i atrakcyjny festyn

27 kwietnia, w godzinach 10.00- 18.00, w Warszawie na Polu Mokotowskim.

 

Animacja przedstawiająca ruch obrotowy ziemi z uwzględnieniem kąta nachylenia do płaszczyzny orbity Ziemia - Animacja przedstawiająca ruch obrotowy ziemi z uwzględnieniem kąta nachylenia do płaszczyzny orbity fot. Zaqwerdx, żr. Wikipedia

 

Animacja przedstawiająca ruch obrotowy ziemi z uwzględnieniem kąta nachylenia do płaszczyzny orbity Ziemia
fot. Zaqwerdx, źr. Wikipedia

 

Podczas festynu jednym z punktów programu będzie WIELKA ZBIÓRKA ODPADÓW.

 

Punkt ten wzorem lat ubiegłych zorganizowany będzie na Stadionie RKS SKRA (wjazd od ul. Wawelskiej). W tym roku zbieramy – zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, szkło i opakowania z tworzyw sztucznych i aluminium.

 

Każdy, kto tego dnia przyniesie wymienione poniżej odpady otrzyma w zamian rośliny doniczkowe lub sadzonki krzewów, wg następującego przelicznika:

 

  • 1 szt. dużego sprzętu otrzyma 1 roślinkę
  • 3 szt. średniego sprzętu otrzyma 1 roślinkę
  • 6 szt. drobnego sprzętu otrzyma 1 roślinkę
  • 1 szt. średniego sprzętu i 4 szt. drobnego sprzętu otrzyma 1 roślinkę
  • 2 szt. średniego sprzętu i 2 szt. drobnego sprzętu otrzyma 1 roślinkę
  • 20 opakowań szklanych (słoiki, butelki) otrzyma 1 roślinkę
  • 20 opakowań z tworzywa (butelki po napojach, chemii gospodarczej) otrzyma 1 roślinkę
  • 20 puszek aluminiowych po napojach otrzyma 1 roślinkę

 

Roślinki jakie będziemy wydawać to różnokolorowe bratki, różnego rodzaju krzewy takie jak: tuje, bukszpany, cyprysy, kosodrzewiny i inne.

 

Ziemia - widok z kosmosu (NASA GSFC) źr. Wikipedia

 

Kompilacja orazu: Craig Mayhew i Robert Simmon
NASA GSFC
Źr. Wikipedia

 

Dzień Ziemi odbywa się podczas kampanii edukacyjnej dla klimatu pt.: „Zmieniaj nawyki – nie klimat!” dofinansowanej przez NFOŚiGW. Działania realizowane przez nas mają na celu edukację i uświadomienie co każdy z nas może zrobić dla ochrony klimatu.

 

  • Jednym z partnerów Światowego Dnia Ziemi będzie firma Gumtree, która w kwietniu br. obchodzi 10-lecie obecności na polskim rynku. Właściciel bardzo popularnego w Polsce i na świecie portalu bezpłatnych ogłoszeń przygotował szereg atrakcji, m.in. tort urodzinowy, darmowy poczęstunek oraz wspólne sadzenie drzewa Gumtree na Polu Mokotowskim. W ten sposób firma chce zachęcić warszawiaków do dbania o przyrodę oraz integracji i wypoczynku na świeżym powietrzu.
  • Polska Organizacja Turystyczna pomoże „odkryć swój Eden w Polsce”. Podczas festynu zaprezentowane zostaną miejsca turystyczne – polscy laureaci konkursu Komisji Europejskiej.
  • Lasy Państwowe tradycyjnie przygotują 10.000 sadzonek rodzimych drzew, które będą wydawane już od godz. 13.00. Odwiedzając stoiska Lasów Państwowych przygotowane z myślą o uczestnikach Dnia Ziemi ‘2014, będzie można, poznać zasady zachowania się w lesie, nauczyć się jak racjonalnie korzystać z lasu.
  • Kraina Małych Przyjaciół Klimatu czyli ekologiczne warsztaty edukacyjne i artystyczne o klimacie. Konkursy plenerowe, quizy oraz zabawy rodzinne. Ekspozycja plenerowa „Klimat w szklarni”. Astronomiczna lekcja o klimacie. Laboratorium przemian
  • Stół Darów Ziemi – produkty tradycyjne i ekologiczne – ekspozycja połączona ze sprzedażą przygotowana przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego i Społeczny Instytut Ekologiczny
  • Prezentacje 23 Polskich Parków Narodowych – po kilku latach na festyn Dnia Ziemi wracają parki narodowe – to niewątpliwa atrakcja i przyroda polska w pigułce i w jednym miejscu

 

Swoje prezentacje będzie miało ok. 30 organizacji pozarządowych, kilka wyższych uczelni oraz instytuty badawcze.

 

Dzień Ziemi - Plakat

 

Dzień Ziemi - Plakat

 

Patronat honorowy: Marszałek Sejmu RP, Minister Środowiska, Wojewoda Mazowiecki, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Prezydent m. st. Warszawy, Prezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych

 

Współpraca: Lasy Państwowe, Kampinoski Park Narodowy, Społeczny Instytut Ekologiczny, Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w m. st. Warszawie Sp. z o. o., Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o., Koleje Mazowieckie – KM Sp. z o.o.

 

Partnerzy projektu: Polska Organizacja Turystyczna, Portal Gumtree

 

Finansujący: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie

 

Sponsorzy projektu: Remondis Electrorecycling, Electro System Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A.

 

___________________________________
Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej
ul. Raszyńska 32/44, lok. 140
02-026 Warszawa
tel. 22 668 92 68, fax: 22 883 50 96
www.dzienziemi.org.pl



Opublikowal: Michał Pawlik
-

Dziś w Warszawie

Jutro w Warszawie

Zobacz także


2010.02.09 g. 23:41

Nasi Partnerzy










2009.12.06 g. 23:04

Warszawa – przecieramy szlaki

Projekt "Przetarty Szlak" - ułatwiamy życie
Nasza Fundacja chce wziąć czynny udział w ułatwianiu życia mieszkańcom stolicy. Również osobom niepełnosprawnym ruchowo, które mogą napotykać trudności w przemieszczaniu się po mieście na wózkach inwalidzkich czy o kulach.

Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy