Po wakacyjnych szaleństwach nadszedł czas nowych niezwykłych spotkań w kinie Alchemia! Już w pierwszą niedzielę miesiąca (6.09) zapraszamy naszych młodych widzów do udziału w kolejnym Poranku dla Dzieci i poznania bohaterów obsypanej nagrodami animacji „Piotruś i wilk“!
„Poranki dla dzieci w Kinie Alchemia” to cykl naprzemiennych spotkań składający się z „Czytanek w Alchemii″ oraz „Malowania po ekranie″.
Na przemian ze spotkaniami plastycznymi Kino Alchemia zamieni się w klub miłośników nie tylko filmu, ale również książki. Poprzez zabawę chcemy pobudzić wyobraźnię dziecka i oswoić go z kulturą filmową.
Po każdym spotkaniu dzieci zostaną obdarowane nagrodami – niespodziankami!
Czytanki w Alchemii”
Na „Czytanki w Alchemii″ zapraszamy wszystkie dzieci, które lubią i filmy i książki. Projekcja filmu zostanie poprzedzona czytaniem fragmentu książki przez wybranego aktora. Aktorzy, znani z teatrów i kin, uświetnią spotkania swoją obecnością, dzięki czemu również i rodziców czeka dobra zabawa.
„Malowanie po ekranie”
„Malowanie po ekranie″ to cykl spotkań, w czasie których dzieci obejrzą bajkę lub film familijny, a po projekcji wezmą udział w warsztatach plastycznych prowadzonych przez polskich artystów plastyków. Jest to świetny sposób, żeby rozwinąć zdolności manualne dziecka. Pod okiem animatorów dzieci zdobędą również podstawowe umiejętności współpracy w grupie.
PROGRAM PORANKÓW – WRZESIEŃ 2009
06.09 godz. 11.00 - Z cyklu „CZYTANKI W ALCHEMII”:
Na ekranie filmy: „Piotrus i wilk“, „Mokra bajeczka“ i „Miasto płynie“.
Fragment książki Lois Lowry „Nikczemny spisek. Łotrowska opowieść z haniebnymi ilustracjami autorki" wydawnictwa Nasza Księgarnia przeczyta warszawski aktor Bartosz Warzecha.
PIOTRUŚ I WILK – reż. Suzie Templeton, Meksyk, Norwegia, Polska, Wielka Brytania 2007, 30 min.
Film oparty na balecie Sergiusza Prokofiewa, w sposób niesłychanie przejrzysty i szczery mówi o sprawach najważniejszych: okrucieństwie, złu, sile przyjaźni oraz ludzkiej dobroci, która stoi ponad wszystkim. Bohaterem opowieści jest Piotruś, nieśmiały chłopiec, zmuszony stawić czoła brutalnemu światu dorosłych. Kiedy straszny Wilk zjada Kaczuszkę, najlepszą przyjaciółkę chłopca, Piotruś szuka zemsty. Jednak w chwili, gdy może jej dokonać, wkracza w kolejny etap dorastania – wybaczanie.
MOKRA BAJECZKA – reż. Wojciech Gierłowski, Polska 2006, 24 min.
Scenariusz filmu oparty został na motywach związanych z polskimi, wielkanocnymi zwyczajami, sięgającymi zarówno do tradycji prasłowiańskiej, jak i chrześcijańskiej. Pretekstem do tej opowiastki jest lany poniedzialek, czyli Śmingus-dyngus, zwyczaj, podczas którego ludzie polewają się woda, upamiętniający zarówno pozimowe roztopy, jak i symbolizujący wiosenne oczyszczenie. Bohater - sześcioletni Jaś, przygotowując się do tego święta, poznaje w łazience Wodnika. Ten opowiada mu historię krnąbrnego chłopca - też Jasia - porwanego w lany poniedziałek przez innego Wodnika.
MIASTO PŁYNIE – reż. Balbina Bruszewska, Polska 2009, 17 min.
Film „Miasto Płynie" ukazuje Polskę jako skansen pewnych obyczajowych 'obrazków' typowych jedynie dla tego zakątka Europy. Nie stara się udowodnić, że jesteśmy tacy sami jak inne narody, wręcz przeciwnie. Pełen jest typowo polskich scenerii, postaci, prezentuje bardzo aktualne problemy, z którymi borykają się współcześni Polacy, ich zagubienie w realiach rodzącego się kapitalizmu, ale i temperament, butność i upór.
Po spotkaniu dzieci zostaną obdarowane nagrodami książkowymi, ufundowanymi przez wydawnictwo „NASZA KSIĘGARNIA“!
Słodką niespodziankę przygotuje jak co tydzień fima Ferrero Polska Sp.zo.o.
13.09 godz. 11.00 - z cyklu „MALOWNIE PO EKRANIE”:
Na ekranie seria niezwykłach animacji, po projekcji których, dzieci wraz z rodzicami, zapraszamy na warsztaty artystyczne. Poprowadzi je Kaytarzyna Pac, artystka, zajmująca się komiksem i szablonem.
POWRÓT - reż. Anna Błaszczyk, Polska 2008, 8 min.
Kanciasty Astronauta, po latach spędzonych w przestrzeni kosmicznej, powraca na „ziemię". Wiele rzeczy bezpowrotnie zmieniło swój KSZTAŁT. A jednak nie wszystko! Trochę PRZEWROTNIE o tym, co się nie zmienia w czasie i przestrzeni.
CARACAS – reż. Anna Błaszczyk, Polska 2006, 10 min.
Film animowany zainspirowany opowiadaniem „Młodość“ Josepha Conrada. Jest to opowiedziana malarskim kadrami historia podróży pewnego upartego marynarza do Bangkoku. Film „dryfujący" między oniryczną, impresyjną ilustracją morskiej podróży, a historią niestrudzonego marzyciela.
FANTASTYCZNY SKLEP Z KWIATAMI – reż. Paweł Partykarok Polska 2001, 15 min.
Jest to opowieść o sklepie z kwiatami, który wieczorową porą, po wyjściu sprzedawcy, ożywa w magiczny sposób. Szpulki drutu rozwijają się, wiją w powietrzu i splatają w figurki mężczyzn i kobiet. Te stroją się w płatki kolorowych kwiatów, a kiedy wszystkie są odpowiednio ubrane, rozpoczyna się bal.
NOSTALGIA PANA ALAMBRE– reż. Jonathan Ostos Yaber, Meksyk 2008, 13 min.
Pan Alambre to artysta, który pewnego dnia staje twarzą w twarz ze sławą. Jego kariera zaczyna się zupełnie niespodziewanie, okazuje się bowiem, że druciane lalki, które robi niemal od zawsze, świetnie nadają się do zabawiania mieszkańców małego miasteczka, w którym żyje pan Alambre. Przynoszą im radość i wzbudzają zachwyt. I tak, krok po kroku, przypadkowe pokazy w ogrodzie czy na ulicy najpierw zostają zastąpione przez przedstawienia w miejscowym teatrze, a w końcu pojawia się również możliwość zdobycia uznania poza granicami małego miasteczka. Pan Alambre zmuszony jest wybierać pomiędzy sławą w wielkim mieście, a miłością i działaniem na mniejszą skalę.
Po bajkach zapraszamy na słodki poczęstunek ufundowany przez Ferrero Polska Sp.zo.o.
20.09 godz. 11.00 - z cyklu „CZYTANKI W ALCHEMII”:
W ramach spotkania aktor Bartosz Warzecha przeczyta fragment książki fińskiego pisarza Jari Mäkipää „Klub Detektywów „Huragan” i „Zaginione kartki“ wydawnictwa W.A.B. Wydawnictwo W.A.B przygotowało ponadto specjalne nagrody książkowe!
NA EKRANIE FILM: WALLACE I GROMIT: KWESTIA TYCIA I ŚMIERCI – reż. Nick Park, Wielka Brytania 2008, 50 min. (Bajka w wersji oryginalnej z polskimi napisami)
Wallace i jego przyjaciel, pies Gromit, otwierają piekarnię i natychmiast odnoszą wielki sukces. Jednak życiu Wallace’a zagraża śmiertelne niebezpieczeństwo, bowiem w mieście grasuje seryjny morderca, który na swoje ofiary wybiera właśnie piekarzy. Ponieważ podatny na zakochanie, Wallace tymczasowo zupełnie traci głowę dla byłej gwiazdy z reklam pieczywa, jak zwykle roztropny Gromit rozpoczyna śledztwo na własną rękę. A stoi przed nim bardzo ważne zadanie: musi wykryć przestępcę, zanim jego pan powiększy grono zamordowanych piekarzy.
T
radycyjnie już zapraszamy dzieci na słodycze przygotowane przez Ferrero Polska Sp.zo.o.
27.09 godz. 11.00 - z cyklu „MALOWANIE PO EKRANIE“:
Po pokazie półanimowanego dokumentu zapraszamy najmłodszych widzów na warsztaty artystyczne, które poprowadzi Katarzyna Pac.
NA EKRANIE - TRESER ŻUKÓW - reż. Marek Skrobecki - Polska i Linas Augutis – Litwa, Polska, Litwa 2008, 53 min.
Treser żuków to dokumentalna opowieść o życiu i twórczości Władysława Starewicza - pioniera lalkowego filmu animowanego. Przewodnikiem po twórczości artysty jest animowany Żuk. Starewicz to jedyny Polak, który stworzył gatunek filmowy. Urodzony w Moskwie, wychowany na Litwie i w Estonii, pierwsze filmy realizował w Kownie, później w Moskwie, a po Rewolucji Październikowej we Francji. Zyskał miano „Europejskiego Disney'a".
Po spotkaniu dzieci zostaną obdarowane słodyczami przygotowanymi przez firmę Ferrero Polska Sp.zo.o.
Poranki dla dzieci w Kinie Alchemia:
· w każdą niedzielę o godz. 11.00
· cena biletu: 10 zł / osoba
· zajęcia prowadzone są naprzemiennie (Malowanie po ekranie / Czytanki w Alchemii)