Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2008.06.07 g. 20:00

Nowa wystawa Domu Spotkań z Historią

Świat Kresów. Z kolekcji Tomasza Kuby Kozłowskiego 12 czerwca – 31 sierpnia 2008

Dom Spotkań z Historią zaprasza na wystawę Świat Kresów. Z kolekcji Tomasza Kuby Kozłowskiego. Otwarcie odbędzie się 12 czerwca (czwartek) 2008 o godz. 18.00 w Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20 w Warszawie.

Wystawa została przygotowana przez Dom Spotkań z Historią i Tomasza Kubę Kozłowskiego – kolekcjonera, znawcę tematyki kresowej, od 25 lat gromadzącego kolekcję dotyczącą dawnych Kresów Rzeczpospolitej.

 

„Pomysł na wystawę powstał, gdy zacząłem prowadzić cykl „Opowieści z Kresów” w Domu Spotkań z Historią. Już od roku, raz w miesiącu, zabieram słuchaczy na wyprawę w przeszłość, przypominam bogate, wielokulturowe dziedzictwo Kresów. Opowiadam o miejscach, sprawach i ludziach niesłusznie zapomnianych, często nieobecnych w powszechnej świadomości, a bez tej świadomości nie sposób zrozumieć nie tylko polskiej historii, ale i obyczaju, kultury, literatury, sztuki, architektury, techniki… Żyłkę kolekcjonerską miałem chyba od zawsze, historia mojej rodziny i jej kresowe korzenie spowodowały, że postanowiłem zbierać pamiątki harcerskie i „lwowiana”, a później przedmioty z całych Kresów — od Inflant po Kijowszczyznę. W moim zbiorze znajdują się obiekty dotyczące ponad tysiąca miejscowości na Kresach od XIX wieku po współczesność. Na wystawie pokażę fragment kolekcji, której trzon stanowią zbiory ikonografii – blisko 20 tysięcy pocztówek i zdjęć – oraz książki, czasopisma, mapy, rękopisy, ryciny, medale, antyki.” – powiedział Tomasz Kuba Kozłowski.

 

Wystawa ukazuje Kresy od końca XIX wieku do 1939 roku w granicach państwowych II Rzeczypospolitej. Podzielona jest na dwie części: plenerową na skwerze przy Krakowskim Przedmieściu i ulicy Karowej oraz ekspozycję w siedzibie Domu Spotkań z Historią. Składa się na nią blisko pół tysiąca archiwalnych zdjęć, pocztówek, dokumentów, publikacji i pamiątek z Kresów. Obraz uzupełniają fragmenty tekstów źródłowych, m.in. listów, wspomnień, cytatów z literatury. Ponadto w  Domu Spotkań z Historią eksponowane są oryginalne archiwalia i muzealia, m.in. litografowane  dyplomy, przedmioty kultu religijnego i użytku codziennego z Kresów.

 

W siedzibie DSH materiały będą zgrupowane w wątki tematyczne: rodzina i dom, szkoła, wojsko, praca, organizacje i stowarzyszenia, życie społeczne, kulturalne. W części plenerowej zaprezentujemy zdjęcia różnych miejscowości na Kresach: wsi, dworów i pałaców, miasteczek, miast oraz uzdrowisk i miejscowości letniskowych. Przewodnikiem topograficznym po wystawie są plansze z mapą Kresów w granicach sprzed 1939 roku z zaznaczonymi regionami: Wileńszczyzną, Nowogródczyzną, Polesiem, Wołyniem, Pokuciem i Podolem.
Wystawa przedstawi panoramę grup narodowościowych i etnicznych zamieszkujących Kresy. To opowieść zarówno o  Polakach, Litwinach, Białorusinach, Ukraińcach, Żydach, jak i Poleszukach czy Hucułach – barwnej mozaice religii i kultur, stanowiącej o specyfice Kresów.

 

Ekspozycji towarzyszyć będą pokazy filmów dokumentalnych (przedwojennych i współczesnych) dotyczących Kresów, spotkania z gośćmi oraz kiermasz wydawnictw związanych z tematyką kresową. Na wystawie znajdą się stanowiska multimedialne zawierające relacje świadków z Archiwum Wschodniego Ośrodka KARTA, materiały z cyklu „Opowieści z Kresów” oraz fragmenty filmów dokumentalnych.

 

Miejsce: Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20 (czynny od wtorku do piątku: 10.00–18.00, soboty-niedziele: 11.00–17.00) oraz skwer u zbiegu Karowej i Krakowskiego Przedmieścia. Wstęp wolny.

Koncepcja i scenariusz wystawy: Tomasz Kuba Kozłowski; współpraca merytoryczna: Katarzyna Madoń-Mitzner; pojekt graficzny: Danuta-Błachut Biegańska.



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy