Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kultura

2007.06.26 g. 18:19

Filmy o polskim ziemiaństwie w DSH

w scenerii wystawy „Wokół pałacu i dworu. Świat ocalony w kolekcji Janusza Przewłockiego”

 

 

 

 

 

Dom Spotkań z Historią zaprasza na pokaz filmów o polskim ziemiaństwie: „ŚWIAT MOICH WUJKÓW” Krzysztofa Magowskiego (2000, 34’) oraz „POTOMKOWIE WIELKICH RODÓW” Włodzimierza Szpaka(1992, 35’):
29 czerwca (piątek), godz. 18.00, Dom Spotkań z Historią,
ul. Karowa 20 w Warszawie.
Projekcje odbędą się w scenerii wystawy „Wokół pałacu i dworu. Świat ocalony w kolekcji Janusza Przewłockiego”.

 

Na pokaz filmów i wystawę: wstęp wolny.

 

Świat moich wujków, reż. Krzysztof Magowski (2000, 34’)
W nostalgicznym dokumencie Krzysztof Magowski pokazuje życie jednej z polskich rodzin ziemiańskich. Bohaterami filmu są sędziwi bracia Doerffer, którzy wspominają miejsca znane z dzieciństwa i młodości. Zdjęcia współczesne przeplatają się z archiwalnymi (z lat międzywojennych), nakręconymi przez jednego z nich – Stefana - przed siedemdziesięciu laty. Kronika rodziny Doerfferów przywraca świat automobili, konnych dorożek, pierwszych maszyn parowych, bogatego ziemiaństwa. Film nagrodzony Brązowym Lajkonikiem na OFFK w Krakowie w 2001 r.

 

Potomkowie wielkich rodów, reż. Włodzimierz Szpak (1992, 35’)
Mieszkający w Polsce potomkowie rodów Czartoryskich, Mycielskich, Potockich, Tarnowskich opowiadają o swoich zwyczajach i historii rodzin, zastanawiają się nad rolą i znaczeniem arystokracji we współczesnym świecie. W filmie wykorzystano materiały archiwalne z uroczystości rodzinnych i zdjęcia.

 

WOKÓŁ PAŁACU I DWORU. ŚWIAT OCALONY W KOLEKCJI JANUSZA PRZEWŁOCKIEGO
Wystawa prezentuje ponad 100 fotografii z niezwykłej i mało znanej kolekcji Janusza Przewłockiego, który w ciągu kilkudziesięciu lat zgromadził 20 tysięcy zdjęć portretujących życie codzienne polskiego ziemiaństwa i arystokracji na przełomie XIX i XX wieku. Organizatorzy: Dom Spotkań z Historią, Ośrodek KARTA. Wystawa czynna do 29 lipca 2007: wtorek-piątek: 10.00-18.00 oraz soboty-niedziele: 11.00-17.00, Dom Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20 w Warszawie. Wstęp wolny.

Wystawa cieszy się dużym zainteresowniem. Oto wybrane wpisy z Księgi pamiątkowej wystawy; za wszystkie serdecznie dziękujemy.

W imieniu ojca dziękuję bardzo za tę piękną wystawę. Grzegorz Przewłocki

Piękno, które minęło, zawsze wzrusza. Dziękuję za interesującą i ze smakiem urządzoną wystawę, nasuwającą refleksje o tym, co przemijające, a co zostaje na trwałe.
Warto, aby tę wystawę obejrzało wielu naszych Rodaków, również z nowej tzw. klasy średniej, naszych często śmiesznych „nouveaux riches”, którzy mają dziś majątki nie mniejsze od dawnej arystokracji, ale często brakuje im właśnie tego czegoś mało uchwytnego, a jednak dominującego nawet na tych starych fotografiach, czyli po prostu – klasy. Gratuluję organizatorom. Stanisław Łopuszański

Wspaniała wystawa. Dziękujemy. Joasia i Staś Czartoryscy




-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy