Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Religie i wyznania

2007.04.01 g. 10:45

Arcybiskup Kazimierz Nycz

Obejmuje Archidiecezję Warszawską
Dziś, w Niedzielę Palmową w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela arcybiskup Kazimierz Nycz obejmie kanoniczne rządy nad archidiecezją warszawską.

W Programie Pierwszym Polskiego Radia Arcybiskup zapowiedział, że przeniesie tytuł prymasa Polski z Warszawy do Gniezna co sprawi, iż metropolita warszawski będzie mógł się bardziej zaangażować w sprawy archidiecezji.

 

Wolą nowego metropolity było, by objęciu urzędu nie towarzyszył uroczysty ingres w tradycyjnym znaczeniu.
Planem Arcybiskupa Nycza jest, by posługiwanie w warszawskim Kościele rozpocząć do zwyczajnej pracy duszpasterskiej.

 

Pprogram przewiduje, że o godzinie 11:00 u wejścia do bazyliki archikatedralnej abp Nycz zostanie powitany przez trzech warszawskich biskupów pomocniczych, kapitułę katedralną i proboszcza katedry. Następnie nowy metropolita warszawski będzie modlił się w kaplicy Najświętszego Sakramentu.

 

Po przejściu do prezbiterium odczytany zostanie dekret Stolicy Apostolskiej do arcybiskupa Nycza dotyczący jego nominacji. Odczytany zostanie też protokół potwierdzający prawno-kanoniczne objęcie rządów i przekazania władzy w archidiecezji warszawskiej. Dokument podpisze dziesięcioosobowe Kolegium Konsultorów oraz nowy metropolita.

 

Następnie abp Nycz z rąk prymasa Polski, kardynała Józefa Glempa i nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Józefa Kowalczyka odbierze pastorał - znak władzy pasterskiej.

 

Po wystąpieniach prymasa i nuncjusza nowy metropolita warszawski odbierze homagium, czyli znak czci i posłuszeństwa od warszawskich biskupów pomocniczych, a także przedstawicieli duchowieństwa i życia konsekrowanego oraz osób świeckich.

 

W rozmowie z polską redakcją papieskiej rozgłośni radiowej nowy metropolita warszawski przyznał, że kierowanie Kościołem w stolicy nie będzie łatwe. Dodał, że Warszawa "jest miastem europejskim ze wszystkimi trendami kulturowymi, także tymi moralnie, społecznie czy kulturowo może nie niebezpiecznymi, ale stawiającymi znaki zapytania. Z ogromną, prawdziwie nieukrywaną pokorą staję wobec tego wszystkiego. Jeżeli nie mam trwogi, choć jakiś lęk czuję, to tylko dlatego, że ciągle słyszę słowa Jana Pawła II: Nie lękajcie się. To mnie podtrzymuje na duchu - powiedział arcybiskup Nycz.

 

Zapytany zaś o to, co chciałby powiedzieć swoim nowym wiernym, odparł:

 

"Bardzo proszę archidiecezję warszawską o modlitwę w mojej intencji. To pierwsze i najważniejsze. Bardzo proszę, żeby mnie, człowieka, który przeszedł duszpastersko jako biskup z południa na północ i wraca teraz do środka, łaskawie przyjęli zarówno księża, wierni tego Kościoła, jak też ci, którzy szukają drogi do Kościoła warszawskiego. Proszę, by mnie przyjęli życzliwie, z nadzieją, że potrafię choćby w części sprostać ich oczekiwaniom i wyzwaniom oraz by nie opuszczali mnie nigdy w swej modlitwie".

 

Życiorys abp. Kazimierza Nycza

 

Bp Kazimierz Nycz urodził się 1 lutego 1950 r. w Starej Wsi koło Oświęcimia. W roku 1967 rozpoczął studia w Metropolitalnym Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk bp. Juliana Groblickiego 20 maja 1973 r. w Kaniowie. Przez dwa lata pracował jako wikariusz w parafii pw. św. Elżbiety w Jaworznie-Szczakowej, a następnie w parafii pw. św. Małgorzaty w Raciborowicach. W 1976 r. uzyskał licencjat z teologii na Papieskim Wydziale Teologicznym w Krakowie. Rok później został skierowany na studia doktoranckie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1981 r. uwieńczył studia katechetyczne rozprawą doktorską "Realizacja odnowy katechetycznej Soboru Watykańskiego II w archidiecezji krakowskiej" napisaną pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. M. Majewskiego.

 

Po zakończeniu studiów podjął pracę w Wydziale Katechetycznym Kurii Metropolitalnej w Krakowie i pomagał w duszpasterstwie w skawińskiej parafii pw. Miłosierdzia Bożego. (W 1999 r. władze Skawiny nadały biskupowi Nyczowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta i Gminy Skawina). Przez sześć kolejnych lat wykładał też katechetykę na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W 1987 r. został wicerektorem krakowskiego seminarium duchownego. Funkcję tę sprawował zaledwie rok, gdyż 16 kwietnia 1988 r. papież Jan Paweł II mianował ks. Nycza biskupem pomocniczym metropolity krakowskiego i biskupem tytularnym Villa Regis. W chwili nominacji miał on zaledwie 38 lat. Jako dewizę biskupiego posługiwania przyjął słowa Ex hominibus, pro hominibus (Z ludu i dla ludu). Konsekracji na Wawelu przewodniczył 4 czerwca 1988 r. kard. Franciszek Macharski, współkonsekratorami byli abp Jerzy Ablewicz i abp Stanisław Nowak. W latach 1988-2004 bp Nycz pełnił urząd wikariusza generalnego archidiecezji krakowskiej. Organizował trzy ostatnie pobyty Jana Pawła II w Krakowie podczas pielgrzymek Ojca Świętego, dzięki czemu dał się poznać jako dobry organizator.

 

Od 26 listopada 1999 r. bp Nycz jest przewodniczącym Komisji Wychowania Katolickiego. Głównym przedmiotem jego zainteresowań jest poszukiwanie sposobów wykorzystania możliwości, jakie stwarza szkoła dla działalności katechetycznej oraz poszukiwanie form katechezy parafialnej. Jako przewodniczący Komisji Wychowania Episkopatu Polski w centrum swojej działalności postawił zadanie dostosowania polskiej katechezy do posoborowych dokumentów katechetycznych Kościoła, zwłaszcza "Katechizmu Kościoła Katolickiego" i "Dyrektorium ogólnego o katechizacji", a także skorelowanie nauczania religii w szkole z wymaganiami reformowanej szkoły. Pod jego kierunkiem zostały opracowanie i zatwierdzone przez Konferencję Episkopatu Polski w dniu 20 czerwca 2001 r.: "Podstawa programowa katechezy Kościoła katolickiego w Polsce", "Dyrektorium katechetyczne Kościoła katolickiego w Polsce" i "Program nauczania religii".

 

9 czerwca 2004 r. został mianowany przez papieża Jana Pawła II biskupem diecezjalnym koszalińsko-kołobrzeskim. Wprowadził przy parafiach katechezę pozaszkolną w małych grupach w ramach przygotowania młodzieży gimnazjalnej do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Wspólnotom parafialnym polecił także troskę o kontakt z młodzieżą studiującą. Znany jest z otwartości zarówno na duchownych, jak i świeckich. Chętnie podejmuje też dialog ze światem mediów.

 

Od grudnia 2004 r. jest członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. W Episkopacie pełni także funkcję przewodniczącego Komisji Rewizyjnej i członka Komisji Duszpasterstwa, Rady ds. Środków Społecznego Przekazu i Zespołu ds. Społecznych Aspektów Intronizacji Chrystusa Króla.

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy