Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Problemy społeczne

2010.06.12 g. 22:47

Stop wojnie w Afganistanie

"To są sukcesy wojny"

Kilkadziesiąt osób demonstrowało dziś przeciw wojnie w Afganistanie, udziale w niej polskich żołnierzy oraz izraelskiej blokadzie Strefy Gazy.

Demonstranci przeszli między innymi pod Kancelarią Premiera oraz Ambasadą Stanów Zjednoczonych. Manifestujący, idąc w asyście policji, nieśli transparenty "Nie wierzę w humanitarną okupację", "Polska, NATO - precz z Afganistanu", czy "Dość morderczej polityki Izraela". W demonstracji wzięli udział przedstawiciele Młodych Socjalistów, Pracowniczej Demokracji i partii Racja. Przewodził im Filip Ilkowski ze stowarzyszenia „Stop Wojnie”, które zorganizowało pochód.

 

- Chcemy pokazać przed wyborami prezydenckimi, że Afganistan jest jedną z kluczowych kwestii polskiej polityki. W kampanii wyborczej o Afganistanie słyszymy tyle, co nic. Nie jest to zaskoczeniem, bo afgańska wojna jest bardzo niepopularna w społeczeństwie. Jarosław Kaczyński i Bronisław Komorowski należą do największych militarystów w kraju, odpowiadają za kontynuację udziału w tej wojnie - powiedział Ilkowski. Zaznaczył, że od dekady kolejne rządy, począwszy od gabinetu Leszka Millera, wysyłają coraz więcej polskich żołnierzy, najpierw do Iraku, teraz do Afganistanu.

 

Jeden z manifestujących, Maciej Wieczorkowski, na wieść o śmierci kolejnego, poległego dziś, polskiego żołnierza w Afganistanie, stwierdził , że jest to wina polskiego rządu. Dodał, że wraz ze śmiercią kolejnych żołnierzy ludzie zapominają o ofiarach cywilnych. Na koniec pokazał zdjęcie okaleczonych dzieci, mówiąc – To są „sukcesy” tej wojny.

 

Demonstracja została zorganizowana w ramach Dni Antywojennych. Wczoraj przeciwnicy wojny mieli okazję obejrzeć film "Przemyśl Afganistan".

 Opublikowal: Mateusz Romian
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy