Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Problemy społeczne

2010.03.06 g. 23:00

Solidarne w kryzysie! Solidarne w walce!

Jutro Wielka Manifa Warszawska
manifa_normal160
Jak co roku przed Świętem Kobiet, tak również w tą niedzielę, ulicami największych polskich miast przejdzie Wielka Manifa Kobieca. Tym razem manifestacja odbędzie się w siedmiu miejscach kraju, w tym w Warszawie.

Organizatorem akcji, która już od 10 lat odbywa się w największych polskich miastach jest Porozumienie Kobiet 8 Marca. Organizacja założona została w 2000 roku po głośnej akcji wtargnięcia policji do gabinetu ginekologicznego w Lublińcu, gdzie rzekomo miała odbywać się aborcja. W tym samym roku odbyła się także pierwsza Manifa, podczas której protestowano przeciwko dyskryminacji płci pięknej.

 

Tegoroczna Manifa odbywać się będzie pod hasłem "Solidarne w kryzysie! Solidarne w walce!" i będzie podsumowaniem wszystkich dotychczasowych działań organizacji. W związku z tym przygotowana została także lista 14 postulatów, które są zbiorem najważniejszych poruszanych przez ostatnie 10 lat problemów.

 

Na liście znajduje się między innymi apel o wypłacenie podwyżek pielęgniarkom, zapewnienie równych praw i obowiązków obojga rodziców, czy przywrócenie sieci bezpłatnych żłobków i przedszkoli. Manifestantki odniosły się do wywołującej ostatnimi czasy kontrowersje kwestii dziedziczenia wśród par homoseksualnych, postulując za wprowadzeniem takiej możliwości. Uczestniczki Manify żądać będą także dymisji Elżbiety Radziszewskiej z funkcji rzecznika ich praw oraz wprowadzenia parytetów w wyborach.

 

Początek manifestacji planowany jest na Placu Defilad o godzinie 12:00.

 

W związku z protestem, mieszkańców Warszawy w pierwszej części dnia czekają utrudnienia w ruchu samochodowym i autobusowym. Więcej informacji na ten temat podamy w oddzielnej informacji.

 

 

Foto: Porozumienie Kobiet 8 MarcaOpublikowal: Mateusz Romian
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy