Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Powstanie warszawskie

2010.07.26 g. 22:11

Przywróćmy pamięć ofiarom okupacji

Za kilka dni będziemy obchodzić 66 rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. W związku z tym wydarzeniem Fundacja "Polsko-Niemieckie Pojednanie" zwraca się z apelem do osób, które pomogą uzupełnić bazę danych o Polakach represjonowanych podczas II wojny światowej, tworzoną w ramach Programu "Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką".


Fundacja „Polsko-Niemieckie Pojednanie” zwraca się z gorącą prośbą i apelem do wszystkich, którzy mogą pomóc zachować pamięć o mieszkańcach Warszawy pozbawionych życia lub represjonowanych w okresie okupacji. Mimo iż od tych wydarzeń minęło już ponad sześć dekad, skala anonimowości polskich ofiar jest ogromna. Wiedza o nich przechowywana jest często tylko wśród członków najbliższej rodziny.

Wszyscy, którzy pamiętają lub posiadają dokumenty i mogą pomóc w ustaleniu nazwisk ofiar proszeni są o podzielcie się tą wiedzą. Nie możemy dopuścić do sytuacji, by pamięć o naszych najbliższych odeszła wraz z ostatnimi żyjącymi świadkami tamtych wydarzeń. Tym ludziom trzeba przywrócić Ich imiona i nazwiska, trzeba przywrócić pamięć o Nich!

O Programie "Straty..."

Program "Straty osobowe i ofiary represji pod okupacją niemiecką" jest programem dokumentacyjnym. Został zainicjowany w 2006 roku przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W chwili obecnej jest on realizowany przez Fundację "Polsko-Niemieckie Pojednanie".

Celem programu jest stworzenie imiennej bazy danych, zawierającej wszystkie możliwe do uzyskania informacje o ofiarach prześladowań niemieckich wobec obywateli polskich w latach 1939-1945. Informacje o ofiarach nazizmu pochodzą z dokumentów archiwalnych przechowywanych w instytucjach zajmujących się problematyką II wojny światowej, a także bezpośrednio od ofiar i ich rodzin.

Więcej informacji o Programie oraz kwestionariusz do wypełnienia znajduje się na stronie internetowej: www.straty.pl


Opublikowal: Kacper Napurka
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy