Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Historia

2008.08.03 g. 09:59

PWPW - 64 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

i zdobycia reduty PWPW przez powstańców
1 sierpnia w PWPW S.A. odbyły się obchody upamiętniające zdobycie przez powstańców warszawskich budynku Wytwórni. Obchodom towarzyszyło otwarcie wystawy powstańczych fotografii na ogrodzeniu firmy przy ul. Sanguszki 1.

 

 


W piątek, 1 sierpnia, o godzinie 11.15 do siedziby Wytwórni przy ul. Sanguszki 1 przybyli  przedstawiciele różnych ugrupowań powstańczych, a wśród nich członkowie oddziału Podziemnej Wytwórni Banknotów PWB/17/S. Uroczystość rozpoczęła się pod pamiątkową tablicą upamiętniającą walki powstańcze w Wytwórni. Okolicznościowe przemówienia, wspomnienia, składanie kwiatów wypełniły niemal całą uroczystość.

 

 

W czasie wojny w PWPW drukowano m.in. banknoty emitowane przez okupanta tzw. "młynarki". Mimo, iż Niemcy nazwali firmę „Staatsdruckerei und Münze”, na papierach wartościowych nadal drukowano symbol PWPW. Okupant pozostawił też polski personel Wytwórni, co pozwoliło na zawiązanie wewnątrz firmy komórki konspiracyjnej AK pod nazwą PWB/17 (Podziemna Wytwórnia Banknotów) – początkowo grupa miała kryptonim PWB/7 ze względu na podległość VII Oddziałowi Komendy Głównej ZWZ.

 

Kiedy 2 sierpnia PWPW oblegli powstańcy, członkowie PWB/17/S – wówczas już samodzielnej grupy specjalnej (S-specjalna) – zaatakowali od środka, co ułatwiło szturmującym zdobycie Wytwórni. Masywny gmach PWPW, zaprojektowany przez Antoniego Dygata, stał się teraz redutą broniącą dostępu do Nowego i Starego Miasta. Na ulicy Zakroczymskiej zbudowano barykadę, opierającą się o parkan gmachu. Przez 27 dni PWPW była jednym z głównych punktów powstańczego oporu. Upadła 28 sierpnia. Zginęło tu ok. 100 żołnierzy, gmach został zniszczony w 60 proc., a maszyny i urządzenia w 80 proc. Do dzisiaj na parkanie Wytwórni znajdują się ślady kul i odłamków.

 


Reduta PWPW 1944” w fotografii

 

Od czwartku 31 lipca na parkanie gmachu PWPW przy ul. Sanguszki już po raz trzeci prezentujemy zdjęcia z Powstania Warszawskiego. Na kilkunastu dużych planszach można obejrzeć historyczne fotografie ukazujące zniszczenia i walki o PWPW w sierpniu 1944 r. Plansze są umieszczone na zabytkowym parkanie gmachu, w pobliżu miejsc, gdzie podczas Powstania toczyły się walki. Ekspozycję będzie można oglądać do końca sierpnia.

 

PWPW S.A. dla Muzeum Powstania Warszawskiego

 

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych od wielu lat angażuje się w działania związane z upamiętnieniem Powstania Warszawskiego.

 

Jednym z takich działań jest druk biletów wstępu do Muzeum Powstania Warszawskiego. W ciągu niespełna czterech lat istnienia Muzeum Wytwórnia przygotowała 79 wzorów biletów wstępu.

 

Do tej pory sprzedano już ok. miliona sztuk. Wiele z nich rozeszło się wśród kolekcjonerów, bowiem w kolejnych seriach drukowane są wizerunki oraz biogramy największych postaci powstania. Bilety wydrukowano w seriach:

 

  • Kawalerowie Orderu Virtuti Militari,
  • Kobiety w Powstaniu Warszawskim oraz
  • Bohaterowie Powstania Warszawskiego.

 

Bilet został tak zaprojektowany, że jego wewnętrzna strona pozostaje niezmienna w każdym następnym wzorze, natomiast na tylnej części okładki przedstawiane są kolejne postaci powstańców – zdjęcie oraz krótki biogram. Autorem projektów jest Krystian Michalczuk z Pracowni Projektów Graficznych i Form Oryginałowych PWPW S.A.

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy