Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Architektura

2013.03.12 g. 19:15

Odsłonięcie popiersia Sándora Petőfiego


14 marca 2013 o godzinie 14.00 w Parku Górczewska, ul. Raginisa, obok Amfiteatru odsłonięte zostanie popiersie Sándora Petőfiego.

 

Sándor Petofi

 

Sándor Petofi
Litografia Miklósa Barabása
Źródło: Wikipedia

 

Popiersie zostało przygotowane przez Fundację Kultura i Sztuka ponad Granicami we współpracy z Ambasadą Węgier, ze środków uzyskanych przez Fundację w ramach konkursu MSZ Węgier.

 

Uroczystość odbędzie się w ramach obchodów Święta Narodowego Węgier i 165 rocznicy Wiosny Ludów organizowanej przez Urząd Dzielnicy Bemowo.

 

Goście wydarzenia:

 

  • Sándor Lezsák
    Wiceprzewodniczący Parlamentu Węgierskiego,

  • Marek Kuchciński
    Wicemarszałek Sejmu RP,

  • dr Iván Gyurcsík
    Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Węgier w Polsce,

  • Mr. Balázs Bús
    Burmistrz Buda-Békásmegyer

  • Jarosław Dąbrowski
    Burmistrz Dzielnicy Bemowo.

 

Część artystyczna odbędzie się o godzinie 17.10 w Bemowskim Centrum Kultury przy ul. Górczewska 201. Wystąpią tam uczniowie Szkoły Podstawowej nr 152 im. Sándora Petőfiego w Warszawie, którzy zaprezentują poezję sławnego węgierskiego wieszcza a także węgierskie tańce ludowe. Drugą część wypełni węgierska muzyka i pieśni dziecięce Béli Bartóka w wykonaniu uczniów Niepublicznej Szkoły Muzycznej Arte z Warszawy.

 

Sándor Petofi
(1823–1849) był najwybitniejszym węgierskim poetą romantycznym, ideowym przywódcą młodzieży budapeszteńskiej, uczestnikiem powstania węgierskiego 1848–49. Zginął jako adiutant gen. J. Bema. Tworzył nowatorską lirykę opartą na wzorach ludowych, głównie o tematyce patriotycznej i miłosnej.

 

Autorem rzeźby Sandora Petofiego jest warszawski artysta Jerzy Teper. Jest on absolwentem warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Rzeźby a także absolwentem studiów podyplomowych w Studium Scenografii ASP u prof. Józefa Szajny. W latach 1997–2000 był członkiem Zarządu Okręgu Warszawskiego ZPAP. Swoje prace prezentował na 16 indywidualnych wystawach w Polsce, Niemczech i Francji, brał udział w 55 wystawach zbiorowych. Główny nurt twórczości artysty stanowią prace w brązie, w tym cykle rzeźb: Viole, Akty, Portrety, Fryderyk Chopin, Homo Musicus, Defensores Poloniae oraz Teatr Liter. Zrealizował marmurowe popiersie Fryderyka Chopina (1995 r.) na zamówienie Fundacji Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich w Dusznikach Zdroju. Dla prezydenta Kazachstanu wyrzeźbił w marmurze portret poety Eli Abaja (1995). W Rochefort zrealizował pomnik poświęcony polskim lotnikom walczącym w 1940 w obronie Francji (2000) i ostatnio pomnik Jana Pawła II w warszawskiej parafii św. Franciszka w Asyżu na Okęciu.

 

Prace kamieniarskie, w tym przygotowanie cokołu i płyt kamiennych, wykonała warszawska Fabryka Kamienia Budowlanego Józefa Kota. Firma ta istnieje od 1988 roku i specjalizuje się w trudnych pracach kamieniarskich. Obok elementów wystroju przygotowywanych m. in. dla : Kancelarii Prezydenta, kancelarii Sejmu, kościołów, banków, uczestniczyła także w realizacji pomników Poległych Wolszczan i Pomnika Nauczyciela na Powiślu.

 

Postawienie popiersia jest możliwe dzięki staraniom Fundacji Kultura i Sztuka ponad Granicami, która realizowała już wiele przedsięwzięć w sferze kultur. Fundacja powstała w 1998 roku. Jej celem jest promowanie dialogu narodów poprzez kulturę. Zrealizowała wiele międzynarodowych projektów, między innymi pełną rekonstrukcję epitafium Bogusława i Anny Radziwiłłów w Katedrze w Kaliningradzie (Rosja), a także projekt „Chopin bez granic. Edukacja przez muzykę” z udziałem młodzieży z Polski, Rosji, Kazachstanu i Burkina Faso. Projekt został zrealizowany w ramach obchodów 200. rocznicy urodzin kompozytora.

 

Fundacjia Kultura i Sztuka ponad Granicami - logo




Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy