Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Architektura

2012.12.17 g. 22:24

Przedwojenne Śródmieście Warszawy

Najpiękniejsze fotografie
Po sukcesie albumu „Przedwojenna żydowska Warszawa” Jarosław Zieliński przygotował kolejną propozycję dla miłośników przedwojennej stolicy. Album „Przedwojenne warszawskie Śródmieście. Najpiękniejsze fotografie” to wycieczka w przeszłość do dzielnicy, która tworzyła wizerunek całego miasta i zarabiała na miano „Paryż Północy”.

Międzywojenne Śródmieście to dzielnica próbująca nadrobić stracony czas zaboru rosyjskiego i zrzucić piętno ośrodka administracji gubernialnej. Zamknięcie Warszawy w pierścieniach fortyfikacji spowodowało, że jej centralne obszary zyskały zabudowę nadmiernie intensywną, niejednolitą i zbyt wysoką. Jednocześnie jednak znaczna część Warszawy otrzymała wówczas nowoczesną infrastrukturę – wodociągi i kanalizację, linie kolejowe, tramwaje i telefony. Luksusowe sklepy przy głównych ulicach były wizytówkami prężnie rozwijającego się rodzimego przemysłu i handlu.

 

Autor: Jarosław Zieliński - Tytuł: Przedwojenne warszawskie Śródmieście. Najpiękniejsze fotografie 

 

Dwudziestolecie międzywojenne nie zdołało radykalnie odmienić oblicza centrum miasta, choć powstało sporo nowoczesnych budynków, a sklepowe salony, kinoteatry i lokale gastronomiczne prześcigały się we wprowadzaniu światowych nowinek. Śródmieście Warszawy w przededniu wojennej katastrofy nie było może miejscem zbyt wygodnym do mieszkania, ale niewątpliwie pełnym uroku i wielkomiejskich pokus. Ruch samochodowy, wielobarwne neony i wspaniale urządzone witryny sklepowe przynajmniej w części uzasadniały miano „Paryża Północy”, jakim często obdarzano stolicę.

 

W albumie pokazane jest wyłącznie śródmieście Warszawy międzywojennej, częściej to z lat trzydziestych, w pełni już metropolitalne, pozbawione rysu prowincjonalności pogranicznego, gubernialnego miasta rosyjskiego.

 

 

  • Jarosław Zieliński
  • Przedwojenne Śródmieście Warszawy. Najpiękniejsze fotografie
  • ISBN 978-83-7773-010-2
  • Stron 96
  • Format 210x260
  • Oprawa twarda
  • Cena detaliczna: 49,90 zł

 

O Autorze:

 

Jarosław Zieliński
varsavianista i historyk, autor wielotomowego opracowania "Atlas dawnej architektury ulic i placów Warszawy" (wydawane od 1996), wielu publikacji jak "Latarnie warszawskie. Historia i technika" oraz przewodników historycznych po warszawskich dzielnicach. Autor licznych artykułów dotyczących dziejów i zabytków Warszawy, m.in. na łamach "Stolicy" i "Dziennika". W roku 2008 został nagrodzony Nagrodą Literacką m.st. Warszawy za przewodnik po Żoliborzu "Żoliborz. Przewodnik historyczny". Nakładem Wydawnictwa RM ukazały się również jego albumy „Przedwojenne Bielany. Najpiękniejsze fotografie” oraz „Przedwojenna żydowska Warszawa. Najpiękniejsze fotografie”.

 

O Wydawnictwie:

 

Wydawnictwo RM
istnieje od 1996 roku i posiada ugruntowaną pozycję na rynku wydawniczym. W jego ofercie znajdują się zarówno bogato ilustrowane poradniki dotyczące różnych prac rękodzielniczych i dekoracji wnętrz, jak i cenione przez podróżników przewodniki turystyczne, książki kucharskie, komputerowe, książki szachowe i wiele innych. Wśród najnowszych pozycji znalazły się książki historyczne, albumy oraz powieści.

 Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy