Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Architektura

2010.07.28 g. 16:21

Przestrzeń wokół PKiN zależy od Ciebie

Miasto do 6 września czeka na opinie warszawiaków

Powstał już projekt zagospodarowania terenów wokół PKiNu. Każdy może do niego zajrzeć, wrazić swoją opinię i zaproponować poprawki. Urząd miasta czeka do 6 września 2010.

Nowy plan przedstawia zagospodarowanie tereny między ulicami: Marszałkowską, Al. Jerozolimskimi, Emilii Plater i Świętokrzyską. Ma połączyć walory estetyczne i funkcjonalne. Obszar będzie atrakcyjny dla mieszkańców i turystów. Warszawiacy będą mogli tam zamieszkać, brać udział w przedsięwzięciach artystycznych, zatopić się w kulturze w Muzeum Sztuki Nowoczesnej czy zrobić zakupy na zadaszonym bulwarze.


Drapacze chmur w centrum


Pięć wieżowców ma otoczyć Pałac o wysokości od 90 do 250m. Dwa najwyższe mają stanąć obok Sali Kongresowej, a trzy niższe między PKiNem, a al. Jerozolimskim. Im drapacz chmur będzie stał bliżej Marszałkowskiej tym ma być niższy. Mieszkańcy nie są przekonani do tego pomysłu, ponieważ zaburzy on symetrię i harmonie charakteryzującą obecnie ten teren. - To świadomy zabieg – przekonuje wiceprezydent Warszawy, Jacek Wojciechowicz. - Nie chcemy uwypuklać dominacji PKiN, nie budujemy dla niego otoczenia, tylko planujemy zagospodarowanie terenu, na którym jest także Pałac.


 Co poza wieżowcami?


Dworzec Warszawa Śródmieście w całości ma znaleźć się pod ziemią, a nad nim mają stanąć kamieniczki przypominające te po drugiej stronie Alej Jerozolimskich. Obszar przed budynkami zostanie wykorzystany na szeroki bulwar z zielenią i fontannami. Równolegle zostanie utworzone przedłużenie ul. Widok. Powstała ulica będzie deptakiem handlowym na miarę XXI wieku – zostanie okryta szklanym dachem.
Na pl. Defilad ma się znaleźć gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a bliżej Pałacu mają powstać płytkie fontanny, z które na czas imprez będzie można opróżnić tym samym powiększając plac. Ciekawym pomysłem jest stworzenie szklanego dachu nad placem miedzy wejściem do PKiN, a wejściami do teatrów Dramatycznego i Studio.
Dachem ma zostać nakryta tez tzw. Patelnia, a obok niej ma stanąć 50-metrowy budynek przypominający kształtem Rotundę.
O poruszających się na rowerach twórcy planu też nie zapomnieli. Zaplanowane zostało stworzenie przejazdu przez Aleje Jerozolimskie. Trasa ma prowadzić aż do Politechniki Warszawskiej.
Samochody będzie można zostawiać na parkingu podziemnym. Przez środek Alej będzie poprowadzony pas dla komunikacji miejskiej.


To nie pierwsze palny


Plany zagospodarowanie otoczenia Pałacu Kultury i Nauki powstawały już nie raz. Jednak wszystko spełzło na ciekawych pomysłach i niezrealizowanych projektach. Tym razem ma być inaczej. Miasto czeka na inwestorów, chce być przygotowane na koniec kryzysu i idealny klimat dla niezwykłych inwestycji.  Jeśli miasto dobrze przygotuje teren pod inwestycje, odniesie znaczne korzyści. Ratusz już inwestuje w infrastrukturę, przygotowując budowę Muzeum Sztuki Nowoczesnej czy II linii metra – zauważyła Małgorzata Sprawka.
Pierwszy po upadku komunizmu konkurs na projekt zabudowy ścisłego centrum został rozstrzygnięty już w 1992 raku. Plan zakładał powstanie zielonego otoczenia na planie koła.  Jednak na konkursie się skończyło. Następne próby zmiany obszaru uchwalone zostały w 2006. Ówczesny plan zakładał zbudowanie siatki ulic wokół Pałacu i niskiej zabudowy.

 

Jeżeli będzie zapewniona odpowiednia przestrzeń, to warszawiacy będą chętnie tam przychodzili – zauważa dr Leszek Mellibruda, psycholog biznesu. - Ważniejsze jest to, żeby widok z miasta na okolice pałacu, czynił je wyjątkowymi.


Zobacz pełne plany pod adresem i wypowiedz się! Miej wpływ na wygląd swojego miasta! 

<br/> 

Fot. Joanna Szczerba



Opublikowal:
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy