Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Architektura

2009.05.15 g. 21:58

Czy Willa Chowańczaka będzie filią Muzeum Powstania?

Debata o ginących zabytkach
We czwartek, 14 maja, w MPW spotkali się mieszkańcy Warszawy i jej miłośnicy z przedstawicielami Urzędów Konserwatorskich w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Debata „Warszawskie konfrontacje konserwatorskie. Willa Morskie Oko 5. Wokół wpisu do rejestru”, zorganizowało Muzeum Powstania Warszawskiego wraz z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, Panią Barbarą Jezierską.

 

Spotkanie odbyło się w Audytorium Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Muzeum Powstania Warszawskiego.

 

W dyskusji o ochronie zabytków Warszawy, wywołanej pożarem willi Arpada Chowańczaka przy ulicy Morskie Oko 5, udział wzięli między innymi Barbara Jezierska, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków oraz prof. Waldemar Baraniewski z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Spotkanie prowadził Jerzy S. Majewski z Gazety Wyborczej.

 

W spotkaniu wzięła również udział pani Marta Chowańczak, prawnuczka Arpada Chowańczaka.

 

Jerzy Majewski wprowadzając uczestników w zagadnienia debaty przedstawił historię Willi Chowańczaka prezentując fotografie willi przed pożarem i po pożarze, oraz czytał wyjątki z listu Andrzeja Chowańczaka w którym opisywał między innymi powstańcze dzieje willi.

 

Andrzej Chowańczak to prawnuk Arpada, obywatel Polski i Argentyny, zamieszkujący w Buenos Aires.
Wkłada on na Uniwersytecie Buenos Aires zagadnienia bezpieczeństwa przeciwpożarowego, jest też oficerem Ochotniczej Straży Pożarnej w Buenos Aires i bardzo przeżył pożar willi.

 

W czasie prezentacji pan Jerzy Majewski przybliżył również historię brutalnie zniszczonej zabytkowej Parowozowni przy ulicy Wileńskiej. Przedstawione zdjęcia i relacja TVN wykazały nie tylko bezsilność służb konserwatorskich, ale także niemoc i nieudolność policji we wspieraniu urzędników.
Potwierdzone to zostało następnie w dyskusji, relacjami osób ze Stowarzyszenia Nowa Praga, uczestniczących w próbie powstrzymania rozbiórki.

 

W trakcie gorącej dyskusji, w której nie szczędzono gorzkich słów w kierunku władz odpowiedzialnych za ochronę zabytków w Warszawie, pojawiły się opinie mocno podkreślające nieskuteczność rozwiązań prawnych w zakresie ochrony zabytków.

 Organizacje pozarządowe oraz miłosnicy działający na rzecz Warszawy głośno zadeklarowali swą pomoc urzędom konserwatorskim.

 Znakomita większość uczestników spotkania przekonana jest o konieczności zmian prawnych, mających na celu ratowanie pomników naszej historii.

 

Znakomitym przykładem jest tu Willa Chowańczaka, która była w Powstaniu Warszawskim bastionem walczącego Mokotowa.

 

Dopuszczenie do zniszczenia wartościowych obiektów tej okolicy, poprzez zdmuchnięcie z powierzchni Morskiego Oka byłej Ambasady Japonii, dewastację Willi Chowańczaka i zgoda na budowę sześciopiętrowego apartamentowca z podziemnym garażem, która może naruszyć substancje Skarpy Warszawskiej wywołuje wśród warszawiaków naturalne odruchy obronne.

 

I takim odruchem, w czasie debaty, była propozycja utworzenia w Willi Chowańczaka Mokotowskiej Filii Muzeum Powstania Warszawskiego.

 

Inicjatywa wielu osób wypowiedziana głośno przez pana profesora Waldemara Braniewskiego.

 

To bardzo cenna i wartościowa inicjatywa.
Miejmy nadzieję, że zostanie przekuta w czyny.

 

Należy liczyć, że organizacje pozarządowe i wszyscy zainteresowani zachowaniem zabytków Warszawy zorganizują się i wesprą urzędy konserwatorskie oraz spowodują obywatelską inicjatywę ustawodawczą, by jak najszybciej określenie "system konstanciński" przeszło do historii.

 

Zdjęcia Willi Chowańczaka po pożarze.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Filmy, zdjęcia i dyskusje
o Willi Chowańczaka

 

Willa Chowańczaka znana jest również w różnych środowiskach jako dom nawiedzony.

 

Być może nawiedza go Hanka, która, jak niesie legenda w czasie Powstania Warszawskiego odnalazła tam swą miłość w osobie jednego z powstańców?
Jak opowiada nam powstańcza legenda, przepełniona miłością Hanka, wyszła nocą przed willę by zerwać kwiat dla swego kochanka, a tam dosięgła ją niemiecka kula.

Być może dziś odwiedza willę, co potwierdzają świadkowie.

 

Zainteresowała się tym telewizja internetowa WPtv i na jej filmach można zobaczyć wnętrza willi.

 

  • Enigma: Nawiedzony dom w centrum Warszawy

    cz. 1 

    cz. 2

 

Willa Chowańczaka wywołała również sporo emocji wśród użytkowników serwisu społecznościowego grono.net, którzy wręcz umawiali sie na pielgrzymki do tego miejsca.

 

Kilka zdjęć w serwisie Arbiter.pl pokazują willę również z okresu kiedy fotografujący ją zamieszkiwał.

 

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy