Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Architektura

2007.04.21 g. 13:05

Rozstrzygnięcie X edycji Konkursu Studenckiego nt. Akupunktura miasta.


W imieniu redakcji "Architektura-murator" serdecznie zapraszam 25 kwietnia o godz 13 na rozstrzygnięcie X, jubileuszowej edycji Konkursu Studenckiego nt. Akupunktura miasta.

 

Konkurs Studencki jest organizowany od dziesięciu lat przez miesięcznik “Architektura-murator”. Jest skierowany do studentów wydziałów architektury, architektury krajobrazu oraz studentów wydziałów architektury wnętrz i wzornictwa przemysłowego (form przemysłowych) państwowych i prywatnych szkół architektonicznych i wzorniczych w Polsce. Jurorami są znani polscy architekci i projektanci mający osiągnięcia w swojej profesji oraz redaktor naczelny miesięcznika “Architektura-murator”.

 


Temat konkursu, inny w każdej edycji, zawsze dotyczy miasta i form architektonicznych wpisanych w jego kontekst. Dotychczas rozstrzygnięto edycje:
Kontenery na segregowane śmieci, Na czym można usiąść w mieście?, Jak odmierzać czas w mieście?, Plac zabaw w mieście, Punkt widokowy w mieście, Brama do miasta, Miasto i historia, Miasto w górę i w dół, Miasto na styku: relacja wnętrza z zewnętrzem w przestrzeni miejskiej.

 


Tematem X, jubileuszowej edycji Konkursu Studenckiego jest Akupunktura miasta. Hasło nawiązuje do terminu stworzonego przez brazylijskiego urbanistę Jaime Lerner, które mówiło o odzyskiwaniu opuszczonych, zdegradowanych fragmentów miasta za pomocą prostych rozwiązań. Uczestnicy konkursu mają za zadanie przygotować projekt zagospodarowania konkretnych terenów uśpionych czy zdegradowanych w mieście bez względu na ich wielkość; terenów, których sanacja byłaby łatwa do przeprowadzenia przez lokalną wspólnotę, organizację lub pojedynczych ludzi i prowokowała do dalszych działań na większą skalę. Ich celem może być wygospodarowanie i ożywienie nowej przestrzeni lub uatrakcyjnienie miejsc zaniedbanych, ale bardzo uczęszczanych jak przejścia podziemne czy skwery śródmiejskie, ale także pojedyncze budynki czy ich fragmenty (na przykład: muzeum w Bilbao, Instytut Sztuki Wyspa w Gdańsku, Fabryka Trzciny w Warszawie). Akupunkturę miasta można realizować w różny sposób - od projektowania elementów urbanistycznych i architektonicznych, przez stałe formy przestrzenne, instalacje czasowe, aż do działań happeningowych czy graficznych.

 


Do tej pory w Konkursie Studenckim “Architektury-murator” wzięło udział blisko 1500 studentów ze wszystkich szkół projektowych w Polsce. Organizatorzy propagują konkurs nie tylko na łamach “Architektury-murator”, ale także na uczelniach, we współpracy z prowadzącymi zajęcia projektowe na poszczególnych wydziałach. Konkurs Studencki “Architektury-murator” jest jednym z najpopularniejszych w Polsce konkursów projektowych dla studentów. Ma dziesięcioletnią tradycję. Jest również jedynym, cyklicznie odbywającym się konkursem studenckim w kraju.

 



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy