Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Architektura

2007.03.11 g. 09:23

Chore serce Warszawy. Co dalej z zachodnią scianą ul. Marszałkowskiej

Dyskusja inauguracyjna Forum Obywatelskiego Piękna Architektura dla Warszawy
Stowarzyszenie Zespół Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Warszawy, Dom Spotkań z Historią oraz Collegium Civitas zapraszają na dyskusję inaugaruacyjną Forum Obywatelskiego Piękna Architektura dla Warszawy (FOPA), zatytułowaną Chore serce Warszawy. Co dalej z zachodnią scianą ul. Marszałkowskiej?


Spotkanie odbędzie się 14 marca (środa) 2007 o godz. 18.00 w Domu Spotkań z Historią, ul. Karowa 20.

 

W rozmowie udział wezmą:

  • Jerzy S. Majewski,
  • Tomasz Markiewicz oraz
  • Eugeniusz Cezary Król.

 

Dyskusję poprowadzi

  • Piotr Jakubowski.

 

Informacja o FOPIE

  • Projekt Forum Obywatelskie Piękna  Architektura dla Warszawy (FOPA) został powołany w lutym 2007 z inicjatywy:
  • Stowarzyszenia Zespołu Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy (ZOK),
  • Domu Spotkań z Historią (DSH) oraz
  • Collegium Civitas.

 

Celem FOPY jest prowadzenie regularnych dyskusji o obecnym i przyszłym kształcie architektonicznym stolicy. Do dyskursu zaproszeni zostaną przedstawiciele władz miejskich, architekci, planiści, historycy i prawnicy. Uczestnicy będą debatować  o rozwiązaniach  przestrzennych wprowadzanych w  Warszawie i ich konsekwencjach dla wyglądu poszczególnych części miasta.

 

Publiczne zebrania FOPY odbywać się  będą co 2 miesiące w Domu Spotkań z Historią. Każde z nich poświęcone zostanie innej dzielnicy Warszawy. Dyskusję dopełnią pokazy multimedialne i krótkie wykłady poświęcone historii i dawnym funkcjom omawianych miejsc.

 

Koordynatorami projektu są varsavianiści i miłośnicy Warszawy – Tomasz Markiewicz (ZOK), Eugeniusz Cezary Król (Collegium Civitas) oraz Piotr Jakubowski (DSH).

 


Dom Spotkań z Historią, utworzony 1 marca 2006 r., jest samorządową instytucją kultury m.st. Warszawy.

 

Celem Domu Spotkań z Historią jest upowszechnianie wiedzy o historii Warszawy, Polski i Europy Środkowo-Wschodniej w XX wieku, ze szczególnym naciskiem na skutki nazizmu i komunizmu. Dom Spotkań z Historią organizuje wystawy, projekcje filmowe i multimedialne, spotkania, seminaria, warsztaty edukacyjne, prowadzi prace badawcze i działalność informacyjną związaną z historią najnowszą, tworzy, opracowuje i udostępnia komputerowe bazy danych, zbiory tekstowe, ikonograficzne, filmowe, fonograficzne i muzealne oraz prowadzi działalność wydawniczą. Swoje zasoby udostępniania bezpłatne poprzez Dział Edukacji, Mediotetekę (Archiwum Historii Mówionej, Filmotekę, Pracownię Ikonograficzną), Dział Wystaw i Upowszechniania, księgarnię i czytelnię.

 

Dom Spotkań z Historią ściśle współpracuje z Ośrodkiem KARTA oraz innymi organizacjami i środowiskami w kraju i za granicą, m. in. z Instytutem Pamięci Narodowej, Instytutem Studiów Politycznych PAN; Instytutem Polskim i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie; Ośrodkiem Badań, Informacji i Upowszechniania Memoriał w Moskwie, Instytutem Badań nad Totalitaryzmem im. Hannah Arendt w Dreźnie, Fundacją Körbera w Hamburgu.



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy