Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Architektura

2014.03.18 g. 16:38

Wolska Syrenka z WSK Warszawa


W latach siedemdziesiątych na terenie Zakładu Sprężyn WSK „PZL Warszawa” przy ul Wolskiej 153 postawiono małą fontannę a jej centralnym elementem była warszawska Syrenka.

Dziś już nie ma tamtej Syrenki, nie ma Warszawskich Zakładów Komunikacyjnych (w 2002 r. weszły w skład Grupy Kapitałowej Bumar). Na miejscu dawnego Zakładu Sprężyn stoi eleganckie, nowe osiedle mieszkaniowe, w którego architekturze można dopatrzeć się cech żoliborskich. Dziś to adres Jana Kazimierza 28.
Ale jeszcze w 2005 roku, kiedy Zakład Sprężyn przejęła firma Dantex, Syrenka tam stała. Dokumentują to poniższe zdjęcia zrobione 11 czerwca w roku 2006.

 

Wolska Syrenka z WSK Warszawa

 

Wolska Syrenka z WSK Warszawa Wolska Syrenka z WSK Warszawa

 

Wolska Syrenka z WSK Warszawa

 

Dantex jeszcze przez pewien czas kontynuował produkcję w Zakładzie Sprężyn, co wynikało z umów i zobowiązań przejętej fabryczki. We wspomnieniach tamtych lat pan Jan Hauler, dyrektor ds. rozwoju i warszawiak z dziada-pradziada wspomina, że od początku zarząd firmy chciał uratować Syrenkę.
W naszej firmie większość decydujących osób to warszawiacy. Wystarczy zresztą spojrzeć na nazwy naszych osiedli: Dobrolin, Dobra Wola, staramy się zachowywać pamięć o naszym mieście, ufundowaliśmy tablicę poświęconą Gizom, nie zapominamy też o rodzinie Palów i szykujemy kolejne niespodzianki. Kiedy przystąpiliśmy do demontażu Syrenki, ona bidula rozsypywała się nam w rękach. Wykonana była w prosty sposób, wzmacniana drutami i nie wytrzymała próby demontażu

 

Ale warszawscy inżynierowie nie złożyli broni. Dokładnie Syrenkę pomierzyli i zrobili na papierze projekt nowej, choć takiej samej Syrenki.
Nowa syrenka została wykonana z granitu, a boki Syrenki są szlifowane. Niestety nie ma możliwości odtworzenia całej fontanny, więc Syrenka będzie stała na postumencie kiedy już zostanie wybrane dla niej miejsce.

 

Wolska Syrenka firmy Dantex kontynująca tą z WSK Warszawa Wolska Syrenka firmy Dantex kontynująca tą z WSK Warszawa

 

Wolska Syrenka firmy Dantex
kontynuująca tą z WSK Warszawa

 

Wykonanie Syrenki z granitu okazało się tańsze niż z lastrico z powodu braku fachowców, którzy potrafiliby ją w tym materiale zrobić. Zresztą Syrenka była robiona w Krakowie, bo warszawskie firmy winszowały sobie bardzo, ale to bardzo wysokie ceny” - wspomina pan Jan Hauler- „Zapewne postawimy ją przed numerem 11” (ul. Jana Kazimierza 11)

 

Zespołowi firmy Dantex dziękujemy i gratulujemy dbałości o warszawskie akcenty.
Dosyć już skłerów czy tałerów w Warszawie.Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy