Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Edukacja

2014.01.09 g. 00:55

10–lecie EarthCache

w Muzeum Geologicznym w Warszawie
O geocachingu, czyli zabawie terenowej polegającej na odnajdywaniu „skrytek” opisanych koordynatami GPS, słyszał prawie każdy. Pasjonatów, czynnie uczestniczących w ukrywaniu lub odnajdywaniu geocachowych skarbów jest sporo, również w naszym kraju.
Ale czym jest EarthCache?

Wyjaśnia to w artykule poniżej, Leo Walotek-Scheidegger – dziennikarz i popularyzator gry, a Państwowy Instytut Geologiczny zaprasza serdecznie nie tylko fanów, ale również wszystkich zainteresowanych na Jubileusz EarthCache, którego pierwsza część odbędzie się 10 stycznia w Muzeum Geologicznym przy ul. Rakowieckiej 4 (wejście od ul. Wiśniowej).

 

Geocaching, czyli zabawa terenowa polegająca na odnajdywaniu „skrytek” opisanych koordynatami GPS - grafika

 

Grafika: geocaching.com


Początek o godzinie 15.00.
W programie oczywiście, konkursy geologiczne, trochę wiedzy i mnóstwo zabawy, również dla najmłodszych!

 

Druga, terenowa część imprezy odbędzie się 11 stycznia w słynnym kamieniołomie Zachełmie, gdzie odkryto najstarsze na świecie ślady czworonożnych zwierząt kolonizujących obszary lądowe. Będzie okazja do sprawdzenia umiejętności w posługiwaniu się systemem GPS i zdobycia kolejnych punktów w grze.

 

EarthCache: dowiedzieć się więcej o Ziemi
Leo Walotek-Scheidegger

 

Prezydent USA Bill Clinton w 2000 roku wydał zgodę na dostęp prywatnych użytkowników do sygnału GPS, zarezerwowanego wcześniej wyłącznie dla wojska. To początek narodzin geocachingu. Zaledwie dzień po decyzji Clintona pod dokładnymi współrzędnymi geograficznymi ukryty został na terenie USA pierwszy „skarb” czekający na odkrywców - dwa dni później został znaleziony.

 

Dzisiaj na całym świecie istnieją ponad dwa miliony skrytek (keszy, jak ukryte skarby nazywane są w polskim żargonie gry) a w samej zabawie bierze udział ponad sześć milionów graczy. Wszyscy oni posiadają konto na portalu geocaching.com, który jest jednocześnie bazą danych wszystkich skrytek - na tej stronie każdy gracz może poszukać keszy najbliższych jego miejscu zamieszkania i ruszyć na pierwsze poszukiwania. Do gry potrzebne jest konto na portalu oraz lokalizator GPS lub smartfon.

 

Połowa światowej społeczności bawiącej się w geocaching to Europejczycy. Gra stała się w międzyczasie czymś więcej, niż tylko zabawą - jest swojego rodzaju mieszanką alternatywnej, bardzo indywidualnej turystyki z marszem na orientację. Poszukiwaniem skarbów zajmuje się zarówno młodzież, jak i osoby dorosłe czy emeryci. Na keszowanie wybierają się rodziny z dziećmi, grupy przyjaciół i znajomych.

 

Jak wygląda przykładowy kesz? Jest szczelnym pojemnikiem - najczęściej tzw. klipsiakiem śniadaniowym - w którego wnętrzu ukryto książeczkę wpisów tzw. logbook i kilka fantów na wymianę, przeważnie z myślą o najmłodszych. Zabierając coś ze skrzynki, należy w keszu pozostawić drobiazg, przynajmniej o tej samej wartości. Do samego logbooka gracz wpisuje datę odnalezienia oraz swój pseudonim - a fakt znalezienia odnotowuje później na portalu, gdzie najczęściej dzieli się wrażeniami z poszukiwania oraz podziękowaniem dla założyciela za mniej lub bardziej udaną wyprawę.

 

„Geologiczny przełom” w zabawie nastąpił w 2004 roku, kiedy australijski geolog, pracownik Geological Society of America, Gary Lewis, stworzył pierwszego earthcache’a. Pod koordynatami GPS nie ma pojemnika z logbookiem, w zamian za to gracza oczekuje zagadka geologiczna. Kilka pytań zmusza do wykazania się ogólną wiedzą geologiczną. Np. przy earthcache’u poświęconemu Klifowi Orłowskiemu gracz musi dokładnie określić rodzaj skały do której zaprowadzą go koordynaty (jeden z głazów narzutowych leżących pod klifem), zmierzyć jego obwód (zadanie będące dowodem na obecność gracza w tym miejscu), opisać dlaczego ten odcinek wybrzeża jest wybrzeżem aktywnym oraz podać szybkość z jaką współcześnie obniżają się południowo-zachodnie wybrzeża Bałtyku, a z jaką wypiętrza dno części północno-wschodniej.

 

Pierwszym earthcachem na terenie Mazowsza i Warszawy był quiz geologiczny związany z Muzem Geologicznym PIG-PIB. Założył go mieszkający w Warszawie geocacher i miłośnik geologii, Leo Walotek-Scheidegger - dziennikarz zajmujący się morzem i turystyką.  

 

Zagadka związana z Muzeum Geologicznym odwiedzona została w ciągu niespełna roku przez blisko 70 graczy z kilkunastu krajów. Jednym z najbardziej niecodziennych zdobywców był kanadyjski saper, wracający do domu po kolejnej zmianie z Afganistanu. Ponieważ przesiadki na europejskich lotniskach dobierał pod kątem możliwości zdobycia kolejnego earthcache’a, zdecydował się na Warszawę, gdzie pojawił się właśnie pierwszy kesz geologiczny.

 

Każdy gracz może nagradzać te skrytki, które szczególnie przypadły mu do gustu. Co dziesięć znalezionych keszy otrzymuje przywilej nagrodzenia jednego kesza gwiazdką, tzw. faworytem. W ciągu roku quiz w Muzeum Geologicznym nagrodzony został 22 wyróżnieniami tego typu. Warto dodać, że tą nagrodę mogą przyznawać tylko gracze posiadający na portalu konto premium. 22 gwiazdki oznaczają 220 innych keszy, które odwiedzający Muzeum gracze musieli wcześniej zdobyć.

 

Każda skrytka, zanim oficjalnie zostanie dopuszczona do gry, jest sprawdzana pod względem prawnym i merytorycznym przez dobrowolnie pracujących na rzecz społeczności geocacherskiej recenzentów, tzw. reviewerów. Earthcache sprawdzane są przez osobną grupę rewiewerów, kierowaną przez Gary`ego Lewisa. Za earthcache na terenie Polski odpowiada obecnie jeden recenzent geologiczny, pracujący pod pseudonimem GeoAwarePL. Również on będzie na evencie urodzinowym 10 stycznia w Muzeum. 

 

Odkąd polscy gracze mogą starać się o publikacje EarthCache w języku polskim (wcześniej recenzentami byli obcokrajowcy władający jedynie angielskim lub czeskim), liczba zagadek geologicznych szybko wzrasta - w ciągu ostatniego roku o 100%. Na terenie całej Polski jest ich już ponad 100, w samej Warszawie siedem.  
Na całym świecie istnieje ponad 14 tys. earthcaches, u naszych sąsiadów Czechów jest ich ponad 500, w Niemczech ponad 3 tysiące.

 

Przydatne linki 

 

 

  1. Earthcahes przy Muzeum Geologicznym
  2. Earthcahes przy Muzeum Geologicznym

 

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy